Bolí zavedenie zubného implantátu? A čo s bolesťou po zákroku?
20.12. 2024
Zubné implantáty
Bolesť
Ako na to
Zubné implantáty sú v súčasnosti najspoľahlivejším, najefektívnejším a najtrvalejším riešením problému straty prirodzeného zuba. Zavedenie implantátu do čeľustnej kosti však u mnohých pacientov vyvoláva strach, kvôli ktorému so zákrokom váhajú. Obávajú sa najmä bolesti v priebehu zákroku a počas doby hojenia. Sú však tieto obavy naozaj opodstatnené?
Jednou z prvých otázok, ktorú nám kladú pacienti v ambulancii, keď uvažujú o zubných implantátoch, je: „Bude to bolieť?” Chápeme, že môžete mať strach. Väčšinou sú to však len obavy z neznámeho. V nasledujúcich riadkoch vám popíšeme, ako to je s bolesťou pri zákroku a po ňom v skutočnosti.
Zavedenie zubného implantátu: Ako prebieha?
Zubný implantát si môžete predstaviť ako titánovú skrutku, ktorá funguje ako náhrada zubného koreňa. Počas zákroku je potrebné bezbolestne, s účinkom lokálnej anestézie preniknúť poď ďasno a ukotviť implantát v čeľusti, s ktorou sa o 2 – 4 mesiace zrastie.
Trvanie implantácie závisí od počtu nahrádzaných zubov. Jednoduché zákroky netrvajú dlhšie ako 15 – 30 minút. Po zahojení tkanív môžeme pacientovi na implantát podľa potreby nasadiť korunku alebo mostík.
Prečítajte si aj: 10 najčastejších otázok a odpovedí o zubných implantátoch |
Zubné implantáty – bolesť pri samotnom zákroku nie je bežná
Samotný zákrok sa vždy začína podaním lokálneho anestetika, podobne ako pri extrakcii zuba. Akékoľvek obavy z bolesti počas implantácie môžeme teda hneď v úvode vylúčiť. Počas zákroku môžu pacienti pociťovať maximálne isté nepohodlie, s akým sa stretávajú aj počas bežného zubného ošetrenia. Keďže nejde o celkovú anestéziu, pacient je po celý čas pri vedomí, komunikuje s nami a akýkoľvek náznak bolesti nám okamžite oznámi. V prípade potreby je možné anestetikum doplniť aj v priebehu zákroku. Bezbolestnosť ošetrení je jednou z našich priorít.
Akékoľvek nepríjemné pocity sa vždy snažíme s pacientmi zvládnuť aj empatickým a chápavým prístupom. Citlivejší pacienti, ktorí majú strach zo zubárov alebo horšie zvládajú nepohodlie počas zubného ošetrenia, môžu požiadať o podanie perorálnych sedatív. Pomôžu im uvoľniť sa a ľahšie zvládnuť čas strávený v kresle.
Chápeme, že pre niektorých pacientov je absolvovanie zákroku aj za takýchto okolností nepredstaviteľné. V nevyhnutných prípadoch preto volíme zavedenie implantátov v spolupráci s anesteziológom v celkovej anestézii.
V deň zákroku odporúčame pacientom dodržiavať kľudový režim. Mnohí pacienti napriek tomu odchádzajú za svojimi každodennými aktivitami a povinnosťami. Máme skúsenosť, že ošetrenie väčšinou hodnotia ako prekvapivo ľahko zvládnuteľné a hlavne oveľa menej náročné ako trhanie zuba.
Prečítajte si aj: Pevné zuby na implantátoch (za 1 deň) od A po Z: Všetko, čo o ošetrení potrebujete vedieť |
Rekonvalescencia po zavedení zubného implantátu
Implantácia je nenáročný ambulantný úkon, po ktorom sa pacienti môžu hneď v ďalší deň vrátiť do práce a k väčšine svojich bežných aktivít. V rámci rekonvalescencie zdôrazňujeme fyzické šetrenie a preventívne užívanie antibiotík. Hojenie mäkkých tkanív trvá 1 – 2 týždne. K úplnému zhojeniu kosti dochádza približne po 2 – 4 mesiacoch.
Pocity pacientov po zákroku
Ako po každom invazívnom zákroku, aj po implantácii sa môžu počas prvých hodín dostaviť pocity určitého nepohodlia a lokálne zvýšená citlivosť. Nezvyknú však trvať dlhšie ako 2 – 3 dni. Silná, prenikavá bolesť, akej sa väčšina pacientov obáva, by sa ale rozhodne objaviť nemala – a to ani po vypršaní účinku anestetika.
Väčšina pacientov hodnotí celú rekonvalescenciu ako prakticky bezbolestnú. Pociťovanie bolesti je však veľmi subjektívne. V prípade potreby si pacient v prvý až druhý deň po zákroku vystačí s bežne dostupnými analgetikami. Počas ďalších dní už tlmenie bolesti medikáciou nebýva potrebné. Dotknuté tkanivá môžu byť citlivejšie na dotyk počas 1 – 2 týždňov od zákroku.
Ako zmierniť nepohodlie počas rekonvalescencie?
Ak cítite nepohodlie a chcete lepšie zvládnuť prípadnú citlivosť alebo bolesť, stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých pokynov v prvých dňoch po zákroku. Z hľadiska urýchlenia a hladkého priebehu procesu rekonvalescencie je dôležitá najmä správna starostlivosť o zubný implantát.
V deň zákroku pacientom odporúčame:
- Na ošetrenom ďasne ponechajte priložený gázový tampón cca 30 minút po zákroku, resp. do zastavenia krvácania.
- Vyhýbajte sa pitiu cez slamku, prudkému vyplachovaniu úst a pľuvaniu. Tieto činnosti môžu uvoľniť tvoriacu sa krvnú zrazeninu a obnoviť krvácanie.
- Nedotýkajte sa ošetreného ďasna rukami.
- V prípade bolesti aplikujte studené obklady na vonkajšiu stranu úst alebo líc. Obklad nechajte pôsobiť 20 minút. V prípade potreby obklad vymeňte a proces zopakujte.
- Dodržiavajte kľudový režim.
V ďalších dňoch rekonvalescencie odporúčame:
- V prípade nepohodlia alebo citlivosti v oblasti implantácie použite teplý obklad (môže to byť napríklad nahriaty uterák, výhrevný vankúšik a podobne).
- Jemne vyplachujte ústnu dutinu vlažným slaným roztokom.
- Vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám, prípadne obmedzte fajčenie na minimum.
- Dbajte na dostatočný príjem tekutín. Hydratácia napomáha rekonvalescencii. Nevhodné sú ťažké nápoje ako káva alebo sýtené sladké limonády.
- Približne počas 7 dní po zákroku sa vyhýbajte tvrdým jedlám, ktoré by mohli podráždiť ošetrené ďasno. Uprednostnite mäkšiu stravu. Pri jedle sa snažte nevyvíjať príliš veľký tlak na oblasť v okolí implantátu.
- Prvý týždeň po zákroku sa vyhýbajte zvýšenej fyzickej námahe.
- Dodržiavajte ústnu hygienu. Pri čistení zubov používajte mäkkú zubnú kefku a dbajte na zvýšenú opatrnosť v okolí implantátu, aby nedošlo k poškodeniu stehov.
Prečítajte si aj: Ako sa starať o zubné implantáty? |
V prípade straty prirodzeného zuba alebo zubov je zavedenie implantátu vo väčšine prípadov tou najlepšou voľbou. Nejde len o estetické, ale predovšetkým o funkčné a zdravotné hľadisko. Zubný implantát imituje prirodzený chrup a jeho zavedenie aj hojenie je bezbolestné. Predstavuje tak veľmi efektívne a dlhodobé riešenie, s ktorým sa neoplatí váhať kvôli strachu z bolesti, ktorá zďaleka nie taká veľká, ako pacienti väčšinou očakávajú.
V prípade, že máte záujem o zavedenie zubného implantátu, ale stále máte obavy, neváhajte nás kontaktovať. V ambulancii Kafka Dent vám radi všetko podrobne vysvetlíme. Objednajte sa na konzultáciu online – prostredníctvom formulára nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006. S radosťou sa postaráme o váš dokonalý úsmev.