10 najčastejších otázok a odpovedí o zubných implantátoch

10 najčastejších otázok a odpovedí o zubných implantátoch

28.4.2022

Zubné implantáty

Rekonštrukcia úsmevu

FAQ

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie
Zubné implantáty
Rekonštrukcia úsmevu
FAQ
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie
Zubné implantáty sú investíciou do úsmevu, ale aj celkového zdravia. Aby sme sa pri investovaní vedeli správne rozhodnúť, potrebujeme mať všetky dostupné informácie. Zoznámte sa preto so zubnými implantátmi kvalitne a prečítajte si všetky základné informácie o nich na jednom mieste.
Zubný implantát Kafka Dent
Foto KD: Kvalitný zubný implantát, ktorý sa zavádza do čeľuste.

1. Čo sú to zubné implantáty?

Zubné implantáty sú malé titánové skrutky, pomocou ktorých vieme zrekonštruovať celý stratený zub/zuby a obnoviť-vylepšiť tak úsmev. Majú tvar valčeka s rozmerom cca 10x4mm, rýchlo a bezbolestne sa implantujú do čeľustnej kosti, s ktorou sa za 2-4 mesiace úplne zrastú. Vytvoria tak najpevnejší koreň, na ktorý podľa požiadaviek nasadíme novú zubnú korunku alebo mostík.

2. Som vhodný kandidát na zubné implantáty?

Áno, ak ste celkovo zdravý. To znamená, že nefajčíte viac ako 5-10 cigariet denne, neužívate intravenózne lieky na osteoporózu, nemáte neliečenú cukrovku, nie ste po chemo alebo rádioterapii menej ako 6 mesiacov, netrpíte malígnym ochorením kostí, máte zdravé ďasná (nemáte zubný kameň a povlaky, aktívnu parodontózu, inú infekciu/zápal ďasien alebo kosti v ústach), máte dostatok kosti pre upevnenie implantátu a ste odhodlaný starať sa o svoje nové zuby na implantátoch pravidelným čistením. V prípade, že ste na niektoré otázky odpovedali nie, vieme ich vyriešiť tak, aby ste tiež boli vhodným kandidátom. Napríklad, ak máte nedostatok kosti, vieme ju doplniť. V prípade zapálených ďasien odporúčame absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu na klinike a dodržiavať pravidelnú domácu hygienu, taktiež dodržiavať prípadnú liečbu parodontózy s tým, že implantáty zavedieme, až keď budú ďasná zdravé. Všetky tieto otázky si spolu prejdeme na odbornej konzultácii, ktorá je prvým krokom na ceste k rekonštrukcii zubov.

3. Ako dlho mi implantáty vydržia a je na ne nejaká záruka?

Zubné implantáty môžu vydržať aj celý život, všetko záleží od miery starostlivosti, ktorú im venujete. Ak si nesprávne/nedostatočne čistíte zuby, z baktérii, ktoré na nich žijú, vzniká napr. zápal ďasien a ten môže prerásť do zápalu kosti aj v okolí implantátu. Výsledkom môže byť uvoľnenie a vypadnutie implantátu. Preto je veľmi dôležitá správna domáca hygiena, ako aj pravidelná profesionálna dentálna hygiena na klinike (raz za 3 mesiace, po čase sa dá predĺžiť na raz za 6 mesiacov) a pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa (1x do roka), kedy je možné prípadný problém včas podchytiť. Pri dodržiavaní týchto zásah dávame na zubné implantáty nadštandardnú 5 ročnú záruku. Neprijatie alebo následne odhojenie z iného, ako vyššie uvedeného dôvodu, je extrémne zriedkavé. Ak by sa aj stalo, že vám implantát pred zrastením sa s kosťou vypadol, opäť vám ho zadarmo zavedieme.

4. Aké sú výhody zubných implantátov?

Šetrnosť, ak rekonštruujeme úsmev pomocou korunky alebo mostíka, ktorý je ukotvený na zubných implantátoch, nemusíme obrusovať okolité (častokrát zdravé) tzv. pilierové zuby. Vďaka tomu, že vyplnia medzeru po chýbajúcom zube v oblúku,  predstavujú oporu pre okolité zuby. Tie sa nebudú do medzery skláňať či  posúvať a neznehodnotí sa tak celý chrup. Zároveň rovnomerne rozložia tlak zo žuvania, čo bráni neprimeranému opotrebovávaniu iba niektorých zubov. Tým, že sa prenáša žuvací tlak zo zubu cez implantát, sa tiež zachováva množstvo a kvalita kosti, v ktorej sú implantáty osadené. V neposlednom rade, zubné implantáty predstavujú minimálne zdravotné riziko. Implantát má čistý, sterilný povrch, ich zavedenie je bezbolestné a príjemnejšie ako napr. obrusovanie zdravých zubov

MUDr. MDDr. Kafka s pacientkou
Foto KD: Pán doktor Mojmír Kafka s pacientkou na zubnej klinike Kafka Dent.

5. Koľko ich budem potrebovať a aká je cena zubných implantátov?

Počet implantátov záleží od rozsahu rekonštrukcie zubov. Pri náhrade 1-2 zubov, potrebujeme 1 implantát na každý nahradzovaný zub. Pri náhrade 3-4-5 vedľa seba stojacich zubov, ich môžeme nahradiť pomocou mostíka ukotveného len na 2 zubných implantátoch. Pri celkových rekonštrukciách úsmevu (nahrádzanie všetkých zubov) vieme mostík ukotviť iba na 4-6 implantátoch, ktoré nový chrup pevne udržia. Toto ošetrenie sa volá – pevné zuby na implantátoch, je jedinečné a práve u nás sa naň špecializujeme. Môžete ho poznať aj pod anglickým názvom All on 4 alebo All on 6, podľa toho, koľko implantátov sa pri rekonštrukcii použije.

Cena ošetrenia pomocou zubných implantátov je individuálna, záleží od rozsahu a materiálu, z ktorého je náhrada vyrobená. Z toho dôvodu sa cenový aj liečebný plán vytvárajú po absolvovaní vyšetrenia, pretože do nich zapracujeme všetky vaše požiadavky. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak ide o jednoduchú rekonštrukciu jednotlivých chýbajúcich zubov, výsledná cena je súčtom 3 položiek: 1. cena implantátu, 2. cena nadstavby, tzv. abutmentu, 3. cena zubnej korunky/mostíka, ktorý na implantát upevníme. Nemusíte sa báť žiadnych ďalších skrytých poplatkov. Platí sa na tri splátky vo výške 50%, 25%, 25% z výslednej sumy za rekonštrukciu.

6. Bolí zavádzanie implantátov a môžem ich absolvovať v celkovej anestézii?

Zavádzanie implantátov nebolí, výkon je šetrnejší ako extrakcia (trhanie) zuba. Realizuje sa v lokálnej anestézii a celý čas s pacientom komunikujeme, čiže ak aj pocíti nejakú bolesť, povie nám to a doplníme mu anestetikum. Celé ošetrenie trvá iba pár minút a bez problémov sa po ňom vrátite do kolobehu denných povinností. Stretávame sa aj s pacientmi, ktorí majú panický strach zo zubára. Väčšinou na jeho prekonanie stačí citlivý prístup a podanie liekov na upokojenie. Tým sa vyhneme zásahu do organizmu, ktorým celková anestézia je, ale v nevyhnutných prípadoch, vieme zaviesť zubné implantáty aj v celkovej anestézii, za asistencie anestéziológa, ktorý vás uspí, preberie a celý čas dohliada na vitálne funkcie.

7. Sú implantáty vekovo obmedzené?

Áno, čiastočne. Implantáty sa odporúčajú po dosiahnutí 18 roku života, kedy je už ukončený rast čeľuste. Horné vekové obmedzenie zavedenia implantátu pri dobrom celkovom zdraví neexistuje.

8. Dá sa celý zub na implantátoch nahradiť za jeden deň?

Áno, ak je potrebné nahradiť zub v prednom (viditeľnom) úseku zuboradia, alebo v prípade náhrady všetkých zubov, volíme tzv. okamžitú implantáciu s okamžitým zaťažením implantátu. To znamená, že v jeden deň – počas jedného zákroku, zub vytrhneme (ak je to potrebné), zavedieme implantát (častokrát aj doplníme kosť, pretože implantát je tenší ako koreň vytrhnutého zuba) a na implantát osadíme dočasnú zubnú korunku (vytvoríme ju priamo v ambulancii). Ak zubné implantáty zavádzame v zadnom úseku zubov (nevidieť ho pri hovorení, usmievaní sa), po extrakcii zuba lôžko ošetríme a počkáme 2-3 mesiace, kým sa rana zahojí a vyplní sa novou kosťou. Až potom zavedieme implantát a po dobe vhojenia implantátu s kosťou (2-4 mesiace) naň nasadíme keramickú zubnú korunku.

Implantológ Mojmír Kafka
Foto KD: Implantológ Mojmír Kafka počas ošetrenia na zubnej klinike Kafka dent.

9. Čo ak sa zubný implantát v kosti neujme?

Toto je najčastejšia obava pacientov pri rozhodovaní, či si zvolia rekonštrukciu úsmevu pomocou zubných implantátov, alebo nie. Medicínsko-technologický pokrok výskyt takýchto situácii eliminoval na minimum a do cca 2-4 mesiacoch po implantovaní sa zubný implantát s kosťou kompletne zrastie. Ak by aj nastala výnimočná situácia a implantát sa nevhojil, za podmienky, že pacient dodržiaval všetky odporúčania, mu zadarmo zavedieme nový.

10. Môžem mať implantáty ak som dlho bez zubov/nosím vyberaciu zubnú protézu?

Áno. Pri odbornej konzultácii spravíme CT vyšetrenie, ktoré nám ukáže množstvo a kvalitu kosti. Je to dôležité, pretože pri dlhšej absencii zubov v čeľusti začne kosť ubúdať, čo nie je dobré, keďže ju potrebujeme na uchytenie zubných implantátov. Našťastie, aj nedostatok kosti sa už dnes dá riešiť, a to hneď 2 spôsobmi. 1. Doplníme ju, odborne sa zákrok nazýva augmentácia. 2. Zavedieme vám zubné implantáty pomocou ošetrenia známeho pod anglickým názvom All on 4, kedy zavádzame implantáty do kosti pod iným uhlom, ako pri klasickom implantovaní. Vyhneme sa tak problematickým oblastiam, v ktorých sa to bez dostatku kosti nezaobíde a ušetríme vás od ďalších chirurgických zákrokov. Výsledkom oboch riešení sú nové pevné zuby na implantátoch, ktoré vám vieme zhotoviť v ten istý deň, ako vám zavedieme implantáty.

Ak vás zaujíma, aké sú zdravotné indikácie/kontraindikácie spojené so zubnými implantátmi, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku. Ak ste zvedaví, aké otázky nastanú po samotnom zavedení implantátov, o tom si môžete prečítať na tomto linku

V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006 a my radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Ak vás zaujíma, aké sú zdravotné indikácie/kontraindikácie spojené so zubnými implantátmi, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku. Ak ste zvedaví, aké otázky nastanú po samotnom zavedení implantátov, o tom si môžete prečítať na tomto linku

V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky na čísle
+421 949 399 006 a my radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.