Ako sa starať o zubné implantáty?

14.04.2023

Zubné implantáty

Starostlivosť

Ako na to

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

Stomatochirurg

referencie
Zubné implantáty
Starostlivosť
Ako na to
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
Stomatochirurg

referencie
Zubné implantáty sú pre mnohých záchranou, pred nosením vyberateľnej zubnej náhrady. Domnienka, že keď ich nezje zubný kaz, tak je všetko OK, je chybná. Aby nám slúžili čo najdlhšie, je potrebné venovať im primeranú starostlivosť, ako k vlastným zubom. Ale aj pri implantátoch sú isté špecifikácie, poďte ich objaviť s nami.
Ako sa starať o zubné implantáty?
Foto KD: Pán doktor Mojmír Kafka s pacientkou na zubnej klinike Kafka Dent.

Starostlivosť o zubné implantáty (titánové skrutky), ktoré sú v kosti prekryté ďasnom, nie je potrebná, o čo sa ale starať musíme, je zubná korunka alebo mostík, ktorý je na implantátoch uchytený. Zubný kaz korunku „nezje“, ale hromadí sa na nej povlak, ktorý ak sa neodstraňuje, vedie k zápalu ďasna. Zápal sa môže preniesť na kosť a začať ju rozpúšťať, čo vedie k odhojeniu implantátu.

Špecifiká starostlivosti o implantáty

Starostlivosť pri zubných implantátoch môžeme rozdeliť podľa toho, čo je na nich uchytené. Ak sú to zubné korunky, staráme sa o ne rovnako, ako o vlastné zuby. Využívame všetky pomôcky dentálnej hygieny: zubná kefka, single kefka a medzizubka, ktorá je vhodnejšia ako zubná niť. Zubnú kefku držíme pod 45 stupňovým uhlom a kombinujeme krúživé a stieravé pohyby z vonkajšej a vnútornej strany zuba. Nezabúdame ani očistiť žuvaciu plôšku. Prechody medzi zubami dočisťujeme single kefkou. Môže sa stať, že z každej strany implantátu mame inú veľkosť priestoru, preto odporúčame kúpiť si mix veľkostí. Ak neviete, aké potrebujete, na dentálnej hygiene vám ich presne zmeriame.

Ak máme na implantátoch uchytený zubný mostík alebo zubnú náhradu, taktiež sa o nich staráme ako o vlastné zuby s malou výnimkou. Čistíme aj povrch medzi mostíkom/náhradou a ďasnom špeciálnou medzizubnou niťou – superfloss, ktorá je určenú pre protetické práce a zubné strojčeky. Z  jednej strany je hladká a vlákno je spevnené, aby sa dobre zavádzalo medzi ďasno a náhradu, z druhej strany je chlpatá, a tak pri vyťahovaní nitky smerom von dokonale čistí priestor a aj tento povrch zostane bez baktérií. V opačnom prípade môže opäť vzniknúť zápal, ktorý sa vie preniesť na kosť a spôsobiť odhojenie zubného implantátu.

O zubných implantátoch

Zubné implantáty sú malé titánové skrutky, ktoré nahradia chýbajúci koreň zuba, na ktorý vytvoríme novú zubnú korunku alebo mostík. Sú ideálnym riešením pri náhrade jedného, viacerých alebo všetkých zubov. Majú 98% úspešnosť ujatia, ich zavedenie trvá iba pár minút, je úplne bezbolestné a výsledok je na nerozoznanie od ostatných zubov. Ak potrebujete viac informácií o zubných implantátoch, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku.
V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006 a my vám radi pomôžeme. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Máte záujem


sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.