Zubné implantáty pre dokonalý úsmev v Bratislave
Zubné implantáty sa v posledných rokoch stali populárnou a efektívnou metódou náhrady chýbajúcich zubov. Sú to malé titánové skrutky, ktoré nahradia chýbajúci koreň zuba. Pomocou nich našim klientom ponúkame náhradu jednotlivých alebo viacerých zubov, alebo celkovú rekonštrukciu chrupu na zubných implantátoch (tzv. All-on-4 a All-on-6).
Majú 98% úspešnosť ujatia, ich zavedenie trvá iba pár minút, je úplne bezbolestné a výsledok je na nerozoznanie od ostatných zubov. Ak hľadáte zubné implantáty v Bratislave, ste na správnom mieste!
Náhrada jednotlivých zubov
Náhrada jedného
alebo viacerých zubov.
Keď prídeme o jeden alebo viac zubov, šetrne a efektívne ich nahradíme sólo korunkami či
mostíkom na zubných implantátoch. Ľahko a rýchlo sa zavádzajú, sú na nerozoznanie od
ostatných zubov a pri správnej starostlivosť môžu vydržať celý život.
Náhrada celého chrupu
Celková rekonštrukcia zubov
na implantátoch All on 4, All on 6.
Aj veľké rekonštrukcie úsmevu môžu byť neinvazívne, efektívne a pevné zároveň. Zubný mostík, ktorým nahradíme všetky zuby potrebujeme ukotviť iba na 4-6 zubných implantátoch. A to všetko vieme spraviť za 1 deň.
5 dôvodov prečo sú zubné implantáty tak obľúbené:
Prirodzený vzhľad a pohodlný
pocit pevných zubov
Implantáty a náhrady ktoré sú k nim pripevnené sú vytvorené tak, aby vyzerali, fungovali a aby ste ich cítili ako prirodzené, pevné zuby. Dávajú vám sebavedomie smiať sa, jesť a viesť spoločenské aktivity bez obáv ako vyzeráte, alebo že by Vám náhrady vypadli.
Dlhá životnosť
a spoľahlivosť
S dodržiavaním správnej ústnej hygieny a doporučení zubného lekára zubné implantáty vydržia tak dlho ako iné klasické a kvalitne zhotovené zubné práce, s dobre predpovedateľným výsledkom.
Vysoká miera
úspešnosti
Dobre naplánované a zavedené zubné implantáty, s dobrou starostlivosťou zo strany klienta majú lepšiu životnosť ako iné náhrady zubov. Navyše technológie ošetrenia zubnými implantátmi sa neustále zlepšujú a my ich pozorne nasledujeme – takže sa naďalej zlepšuje aj miera úspešnosti. V súčasnosti sa hovorí o 98% úspešnosti.
Zlepšená schopnosť
jesť a hrýzť
Zubné implantáty sú ukotvené v čelusti alebo sánke ako prirodzené zuby. Náhrady na ne ukotvené sú tak pevné a umožňujú vám pohodlne jesť a hrýzť, bez obáv, že by vám náhrady vypadli.
Zachovanie štruktúry kosti
a spomalenie starnutia
Tým, že sú zubné implantáty ukotvené v čelusti alebo sánke ako prirodzené zuby, pôsobia na kosť stimulujúco a výrazne pomáhajú zachovať jej množstvo. Zabraňujú tak vstrebávaniu kosti ktoré následuje okamžite po ztráte zubov a spôsobuje znaky starnutia tváre.
Výhody zubných implantátov
Šetria čas
Zavedenie trvá iba pár minút.
Nebolia
Ošetrenie aj hojenie je bezbolestné.
Estetika
Na nerozoznanie od ostatných zubov.
Stabilita
Predstavujú najpevnejší koreň.
Priorodzenosť
Pocit prirodzených zubov pri konzumácii potravy.
Jednoduchá hygiena
Korunku/mostík čistíme ako zvyšné zuby.
Zavedenie zubných implantátov krok za krokom
Najčastejšie otázky o zubných implantátoch
Ak chcete vedieť, aká je cena zubných implantátov, kto je vhodný kandidát na toto ošetrenie a či je možné zub nahradiť počas jednej návštevy, prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky našich pacientov.
1. Čo je "zubný implantát"?
Zubný implantát je náhradou strateného zubného koreňa. Má tvar valčeka a je vyrobený z titánu alebo zirkonu. Je bezbolestne zavedený do čeľustnej kosti, s ktorou sa za 2-4 mesiace úplne zrastie. Na implantát sa pevne, pomocou tzv. abutmentu – pilieru, pevne pripevní korunka v tvare zuba. Týmto spôsobom je možné nahradiť jeden alebo viac stratených zubov, prípadne na 4 až 6 implantátoch (tzv. All – on – 4 a All – on – 6) nahradiť celé zuboradie, čo výrazne zlepšuje funkčnosť žuvacieho systému a celkovú estetiku tváre.
2. Môžem absolvovať ošetrenie pomocou zubných implantátov?
Áno, ak je váš celkový zdravotný stav stabilizovaný, neabsolvovali ste chemoterapiu alebo rádioterapiu menej ako 6 mesiacov pred ošetrením a netrpíte akútnym malígnym ochorením, máte zdravé ďasná (neprítomnosť zubného kameňa, povlakov, aktívnej paradentózy, infekcie/zápalu ďasien alebo kosti v ústach). V prípade že užívate lieky na osteoporózu, alebo trpíte na cukrovku je implantácia možná po úprave liečby podľa doporučení ošetrujúceho lekára. V prípade že máte nedostatočné množstvo kosti na upevnenie implantátu je možné jej doplnenie – tzv. augmentácia kosti. V prípade že fajčíte viac ako 5-10 cigariet denne, doporučujeme obmedziť fajčenie na max. 5 cigariet denne. Veľmi dôležité je vaše odhodlanie pravidelne sa starať o svoje nové zuby na implantátoch prostredníctvom ich pravidelného domáceho čistenia. V prípade, že máte zápal ďasien, odporúča sa absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu a dodržiavať pravidelnú domácu hygienu a prípadnú liečbu parodontózy.
3. Aká je životnosť zubných implantátov a poskytuje sa na ne nejaká záruka?
Zubné implantáty majú dlhú životnosť a môžu vám slúžiť po celý život, pričom ich trvanlivosť závisí najmä od starostlivosti, ktorú zubom venujete. Správna a dostatočná domáca hygiena je kľúčová, pretože nedostatočné čistenie zubov môže viesť k zápalu ďasien a následnému zápalu kosti v okolí implantátu čo môže mať za následok jeho odhojenie. Preto je dôležitá domáca aj profesionálna dentálna hygiena (1x/ 3 – 6 mesiacov) a pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa (1x ročne). Pri dodržiavaní doporučení poskytujeme nadštandardnú 5-ročnú záruku na zubné implantáty. Neprijatie alebo odhojenie implantátu z iných dôvodov, je veľmi zriedkavé. Ak sa stane, že sa implantát odhojí alebo sa nezrastie s kosťou do odovzdania definitívnej zubnej korunky, bezplatne vám zavedieme nový.
4. Aké sú výhody náhrady zubov zubnými implantátmi?
Najprirodzenejšie a esteticky najlepšie riešenie pretože keramická korunka vychádza z ďasna pod ktorým je pevne spojená s implantátom a tak je na nerozoznanie od zdravých zubov.
Šetrné. Nie je potrebné brúsiť zdravé zuby okolo medzery na tzv. zubný mostík, ale môžeme samostatne nahradiť chýbajúci zub tak, že sa pevne spojí s implantátom zrasteným s kosťou. Korunky na implantátoch vyplňujú medzeru po chýbajúcom zube v zubnom oblúku a slúžia ako opora pre okolité zuby. To zabraňuje ich sklonu alebo posunu do medzery a zaisťuje dobrý stav chrupu. Použitím implantátu sa prirodzene prenáša žuvací tlak na kosť, čo pomáha k udržaniu jej dobrej kvality a množstva. Zubné implantáty nepredstavujú žiadne riziko pre vaše zdravie. Majú čistý, sterilný povrch. Ich zavedenie je presne naplánované podľa tzv. CBCT a úplne bezbolestné.
5. Aké množstvo implantátov budem potrebovať a aká je cena zubných implantátov?
Počet implantátov, ktoré budú potrebné, závisí od rozsahu rekonštrukcie zubov. Pri náhrade jedného až dvoch zubov budeme potrebovať jeden implantát pre každý nahradzovaný zub. Ak ide o náhradu troch, štyroch alebo piatich susediacich zubov, môžeme použiť mostík, ktorý bude ukotvený len na dvoch zubných implantátoch. Pri celkových rekonštrukciách úsmevu, teda pri nahradení všetkých zubov v jednej čelusti, môžeme mostík zložený z 12-tych zubov ukotviť na 4 až 6 implantátoch, ktoré zabezpečia pevnú fixáciu nového chrupu. Tento typ ošetrenia je známy ako „rekonštrukcia chrupu na implanátoch, alebo „pevné zuby na implantátoch“ prípadne pod názvami „All – on – 4“ alebo „All – on – 6„.
Cena ošetrenia s použitím zubných implantátov závisí od ich množstva, rozsahu a materiálu použitého pri náhrade zubov. Po konzultácii vám vypracujeme bezplatne cenový a liečebný plán. Vo všeobecnosti sa cena ošetrenia skladá z: implantátu + vhojovacieho valčeka (príp. krycieho šróbika + vhojovacieho valčeka), + pilier.nadstavby (tzv. abutmentu) + zubnej korunky (alebo mostíka) + odtlačky na protetickú prácu. Nemusíte sa obávať žiadnych skrytých poplatkov.
6. Je zavádzanie implantátov bolestivé a je možné podstúpiť tento zákrok v celkovej anestézii?
Jednoduché zavádzanie implantátov nebolí počas a ani po zákroku. Je to menej náročný zákrok ako extrakcia (trhanie) zuba. Ošetrenie hravo zvládnete pod miestnym znecitlivením. Samotný zákrok trvá len pár minút a po ňom sa môžete bez problémov vrátiť do bežného života. V prípade potreby je u nás možné zaviesť implantáty v celkovej anestézii za prítomnosti anestéziológa, ktorý sa postará o vaše sny a bezpečný a bezbolestný priebeh ošetrenia.
7. Existuje vekové obmedzenie pre použitie implantátov?
V prípade dobrého celkového zdravia neexistuje horné vekové obmedzenie pre zavedenie implantátu. Dolné vekové obmedzenie je, že zubné implantáty je vhodné zaviesť až po ukončení rastu kosti, tzn. od 18 roku.
8. Je možné mať zub na implantáte už za 1 deň?
Áno, keď potrebujeme nahradiť chýbajúci zub v prednom (viditeľnom) úseku zubov, alebo v prípade, že je potrebné nahradiť všetky zuby, je preferovaná metóda nazývaná okamžitá implantácia s okamžitým zaťažením implantátu. To znamená, že v rámci jediného zákroku vykonáme niekoľko krokov. Najprv vytrhneme zub, ak je to potrebné, a zavedieme implantát (v niektorých prípadoch aj s doplnením kosti, pretože implantát je tenší ako koreň vytrhnutého zuba). Následne na implantát pripevníme dočasnú zubnú korunku, ktorá je vyrobená priamo v ambulancii. V prípade, keď zubné implantáty sú zavádzané v zadnom úseku zubov (nie sú viditeľné pri hovorení alebo úsmeve), po extrakcii zuba ošetríme lôžko a čakáme 2-3 mesiace, aby sa rana zahojila a vyplnila sa novou kosťou. Následne zavedieme implantát, a po dobe, kedy sa implantát zrastie s kosťou (2-4 mesiace), na neho nasadíme keramickú zubnú korunku.
9. Čo v prípadne, ak sa v kosti implantát neujme?
Pri dodržiavaní odporučení je takáto situácia výnimočná. Najdôležitejšia je pravidelná, účinná domáca starostlivosť o zuby, pravidelné návštevy profesionálnej dentálnej hygieny a preventívne prehliadky. V prípade výnimočnej situácie, kedy by sa implantát neujal do odovzdania definitívnej korunky, a za predpokladu, že pacient dodržiaval naše odporúčania, mu bezplatne zavedieme nový implantát.
10. Môžem mať implantáty aj keď už dlho nemám zuby?
Samozrejme. Počas odbornej konzultácie zhotovíme CT vyšetrenie, ktoré poskytne informácie o množstve a kvalite kosti. Prípady nedostatku kosti, vieme vyriešiť dvoma spôsobmi. Prvým spôsobom je jej doplnenie, čo sa odborne nazýva augmentácia. Druhým spôsobom je zavedenie zubných implantátov pomocou metódy známej ako All – on – 4 a All – on – 6, pri ktorej sa implantáty zavádzajú do kosti pod iným uhlom než pri bežnom implantovaní. Týmto spôsobom získame dokonalé ukotvenie vašich budúcich pevných zubov v jedinom chirurgickom zákroku, čím vás ušetríme ďalších operácií. Výsledkom je nový úsmev a zuby pevne spojené s implantátmi v deň ich zavedenia.
Najčastejšie otázky po zavedení zubných implantátov
1. Budem cítiť po odoznení anestézie bolesť?
2. Je po implantácii nutné ísť na PN?
3. Môže sa po zákroku vyskytnúť na tvári opuch, alebo modriny?
Výskyt modrín a opuchu závisí od rozsahu zákroku. Po jednoduchej implantácii jedného alebo viacerých implantátov to nie je bežné. Pri rozsiahlych zákrokoch, kde zavádzame väčší počet implantátov, alebo pri dopĺňaní – tzv. augmentácii kosti, môže dôjsť k vzniku modrín a opuchu. Tieto stavy sú ale bezbolestné a do niekoľkých dní vymiznú.
4. Čo robiť v prípade, ak mi rana krváca?
Väčšinou nejde o nič vážne, takže zachovajte pokoj. Niekedy môže dôjsť v mieste zákroku po odoznení anestézie k miernemu krvácaniu. Toto sa deje v dôsledku rozšírenia ciev a zvýšeného prietoku krvi, čo môže spôsobiť mierne presakovanie krvi z rany. Najlepším riešením je zahryznúť do gázového tampónu na 15-20 minút, aby krvácanie ustalo.
Nepoužívajte papierové vreckovky. Odporúčame používať čisté, vyžehlené textilné vreckovky alebo menštruačné tampóny. Prvú noc po zákroku je dobré podložiť si pod hlavu vankúš navyše, aby bola hlava vyššie ako telo.
Ak sa vyskytuje neustále krvácanie z úst alebo nosa, je vhodné vyhľadať lekára alebo navštíviť pohotovosť. V praxi sú takéto komplikácie veľmi zriedkavé.
5. Ako si po zákroku správne čistit zuby a okolie rany?
Ranu oplachujeme pomocou ústnej vody bez alkoholu, ktorá obsahuje antiseptickú látku Chlórhexidín (napríklad Curasept). Odporúčame vyplachovať ústnu dutinu 3-5 krát denne po dobu približne 20-30 sekúnd.
Čistenie zubov môžete vykonávať bez obmedzení. Pri čistení okolia rany buďte opatrní, neprechádzajte po nej kefkou, aby ste nepoškodili stehy. Pri čistení kľudne použite zubnú pastu ktorá rane nevadí.
6. Kedy a čo budem môcť po implantácii najskôr jesť?
Po 2-4 hodinách, keď odznie anestézia. Ak ste podstúpili zavádzanie jedného alebo niekoľkých zubných implantátov, odporúčame sa vyhnúť tvrdej strave po dobu 7-10 dní, aby ste nepoškodili stehy. V prípade rozsiahlejších zákrokov sa odporúča konzumovať mäkšiu alebo kašovitú stravu po dobu 7-14 dní.
7. Za ako dlho sa zahojí rana po implantácii?
Mäkké tkanivá sa obvykle hoja do 1-2 týždňov a v tejto dobe sa odstraňujú stehy, ak sa nevstrebali samé. Ak sme stanovili nejaké obmedzenia po zákroku, odporúča sa ich prvý týždeň prísne dodržiavať a druhý týždeň miernejšie. Napríklad, s fyzickou aktivitou, ako je športovanie, môžete začať opatrne už druhý týždeň po implantácii. Hojenie tvrdých tkanív, ako je kosť, trvá 3-6 mesiacov. Počas tejto doby čakáme na úplné zahojenie kosti a potom nasleduje zaťaženie definitívnou zubnou náhradou, ako sú zubné korunky alebo mostíky.
Aby sme predišli komplikáciám počas hojenia, zvyčajne po implantácii nasadzujeme preventívne antibiotiká. Nástroje, povrch implantátu a prostredie kosti sú ideálne sterilné, ale ústna dutina nie je. Podaním antibiotík zabránime množeniu baktérií a rozvoju infekcie počas procesu hojenia implantátu v kosti.
8. Ako je to s alkoholom a fajčením po zavedení zubných implantátov?
Konzumáciu alkoholu po chirurgickom zákroku všeobecne nie je odporúčaná. Ak neexistujú iné prekážky, jeden, ale podotýkame že iba jeden pohár dobre vychladeného vína alebo piva môže poslúžiť ako chladenie rany.
Fajčenie zvyšuje riziko neprihojenia implantátu, preto odporúčame minimálne 7 dní po zákroku nefajčiť.
9. Môže nastať situácia, že zubný implantát vypadne?
10. Čomu je dobré vyhnúť sa po implantácii?
Dôležitosť zubných implantátov v zubnom ošetrení
Zubné implantáty predstavujú revolučný krok v oblasti stomatológie. Svojimi výhodami, estetikou a funkčnosťou sa stali preferovanou metódou náhrady chýbajúcich zubov. Ich dôležitosť v zubnom ošetrení spočíva nielen v obnovení úsmevu, ale aj v udržiavaní zdravia ústnej dutiny a sebavedomia pacienta.
Psychologický a emocionálny vplyv: Chýbajúce zuby môžu mať negatívny vplyv na sebavedomie pacienta. Náhrada zubov pomocou zubných implantátov vám vráti chuť znovu sa usmievať, rozprávať a hrýzť.
Prevencia straty kosti: Po strate zuba sa kosť okolo chýbajúceho koreňa začne vytácať. Zubné implantáty prirodezným prenosom žuvacieho tlaku kosť stimulujú a pomáhajú v čeľusti udržiavať jej množstvo a kvalitu.
Zachovanie a šetrnosť k susedným zubom: Alternatívnymi metódami náhrady stratených zubov, ako je zhotovenie zubného mostíkya, je potrebné brúsiť zdravé zuby. Vďaka zubným implantátom to už robiť nemusíme a môžeme zachovať zdravé zuby v ich pôvodnom stave.
Neváhajte a objednajte sa na bezplatnú implantologickú konzultáciu: online – prostredníctvom formulára alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006. Spolu nájdeme riešenie šité na mieru práve vám.