Ako sa pripraviť na trhanie zuba?

05.10.2022

Trhanie zuba

Ako na to

Rady

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie
Trhanie zuba
Ako na to
Rady
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie
Extrakcia – trhanie zuba je posledná možnosť, po ktorej zubár siahne. Našou prioritnou snahou je udržať vaše zuby zdravé počas celého života. V prípade, že to nie je možné, snažíme sa, aby extrakcia prebehla bezbolestne a hladko. A s tým nám viete pomôcť.
MUDr. MDDr. Kafka s pacientkou, Zubné implantáty​ Bratislava
Foto KD: Stomatochirurg a implantológ MUDr. MDDr. Mojmír Kafka s pacientkou.

Ako sa pripraviť na trhanie zuba

Extrakcia nie je náročný chirurgický zákrok a vo väčšine prípadov nie je potrebne brať si kvôli nej v práci voľno, s výnimkou fyzicky náročných povolaní, prípadne, ak pracujete v prašných podmienkach alebo horúčavách. Príprava na ošetrenie začína v našej mysli, teda zostať pokojný a zbytočne sa nevystresovať, napríklad kvôli strachu z bolesti. Dnes už zuby trháme bezbolestne.

Večer, pred ošetrením, nepite alkohol, pretože alkohol zvyšuje krvácavosť v rane a zhoršuje jej hojenie, a to nechceme. Jeden pohár vína alebo piva vám neuškodí, ale bujarú párty vynechajte. Doprajte si kvalitný spánok, aby ste zregenerovali a načerpali energiu do ďalšieho dňa.

Ak užívate lieky na riedenie krvi, v deň ošetrenia ich vynechajte, ale tento krok, VŽDY, vopred konzultujte so svojím ošetrujúcim lekárom. Nikdy nevysádzajte lieky samovoľne.  Najčastejšie ide o: Anopyrin, Fraxiparine. V prípade keď užívate Warfarin a jeho deriváty, kedy je pacient nastavený na protizrážanlivú liečbu (s hodnotami tzv. „INR“ nad 2,5) je potrebné zákrok a nahradenie liekov naplánovať po dohode s ošetrujúcim lekárom – hematológom. Pozorne čítajte aj v prípade, ak užívate lieky na osteoporózu tzv. bisfosfonaty. V injekčnej forme sú kontraindikáciou na chirurgické zákroky, a preto je ďalší postup možný až po dohode s ošetrujúcim lekárom a stomatológom. Ostatné lieky užite tak, ako ich máte predpísané.

Mnohí pacienti majú strach, že sa počas ošetrenia povracajú, a preto prídu nalačno. My vás prosíme, najedzte sa. Budete pokojnejší a telo bude schopné, okamžite spustiť hojace procesy. Navyše, po extrakcii ešte dve hodiny nebudete môcť jesť. Nezabudnite piť dostatok tekutín a v deň extrakcie, ako aj týždeň po nej si naordinujte pokojný režim, bez náročných športových aktivít.

Zubná klinika Kafka Dent
Foto KD: Ambulancia na zubnej klinike Kafka Dent v Bratislave.

Najčastejšie dôvody extrakcie

Dôvodov, pre ktoré zuby trháme je viacero napríklad, nemáme pre všetky v zubnom oblúku dostatok miesta, máme zub navyše alebo sa nachádza mimo zubného oblúku, či sa nedokázal prerezať. Pravdou ale je aj to, že pokazený zub alebo jeho časť, napr. koreň, ktorý zostal v čeľusti, predstavujú pre organizmus riziko. Je zdrojom možnej infekcie, ktorá sa cez krvné riečisko vie dostať do celého tela a najviac ohrozuje srdce. Je veľkou pravdou, že ústna dutina je vstupnou bránou do celého organizmu. Práve preto je dobré, aby v nej bolo všetko v poriadku.

Dúfame, že pre vás tieto rady boli užitočné  a pomôžu vám lepšie sa pripraviť na ošetrenie. Ak vás trápi stav zubov, objednajte sa na odbornú konzultáciu online – prostredníctvom formulára alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006. Spolu nájdeme riešenie šité na mieru práve vám.

Máte záujem


sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.