VIDEO: Ako správne čistiť snímateľný strojček na zuby

14.9.2022

Čistenie strojčeka

Dentálna hygiena

Videonávod

MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie
Čistenie strojčeka
Dentálna hygiena
Videonávod
MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie
V rámci ortodontickej liečby pacientom poskytujeme tri typy zubných strojčekov. Okrem neviditeľného a fixného je to aj snímateľný strojček na zuby. Dostatočná dentálna hygiena je rovnako dôležitá pri všetkých troch typoch, a preto si krok po kroku prejdeme čistenie zubov aj samotného strojčeka.
Čistenie snímateľného strojčeka, Video: Ako čistiť snímateľný strojček na zuby

Snímateľný strojček na zuby

Základom každého snímateľného strojčeka je variabilná živicová doštička, ktorá kopíruje tvar podnebia v ústnej dutine. Vo všeobecnosti sa snímateľný strojček delí na aktívny – detský strojček na zuby (obsahuje skrutku) a pasívny, retenčný – udržiavací strojček na zuby (používa sa po skončení ortodontickej liečby). Hygiena oboch je rovnaká a môžeme ju rozdeliť do dvoch základných krokov.

Krok číslo 1.: Čistenie strojčeka

Pacientom odporúčame čistiť strojček až po dočistení zúbkov, pretože na jeho čistenie stačí použiť zubnú pastu, ktorá zostala na kefke. Strojček držíme v ruke a jeho živicovú doštičku kefkou očistíme z oboch strán. Následne ho na pár minút, ponoríme do roztoku pozostávajúceho z vody a čistiacej tabletky, ktorá je bežne dostupná v lekárni. Roztok s čistiacou tabletkou stačí použiť 1-2x do týždňa. Potom strojček opláchneme pod tečúcou vodou, otrasieme a odložíme do krabičky.

Video KD: Správny návod čistenia snímateľného strojčeka na zuby.

Krok č.2.: Čistenie zubov bez strojčeka

Začíname klasickou zubnou kefkou a pastou, kedy zuby z oboch strán očistíme najskôr krúživou a následne aj stieracou technikou. Body kontaktu zubov vyčistíme klasickou zubnou niťou a následne medzizubnou kefkou. Medzizubka má vojsť do každého priestoru medzi zubami presne dvakrát. Na dokonalé dočistenie použijeme jednozväzkovú (single) kefku.

Čistenie s elektrickou zubnou kefkou

Pri snímateľných strojčekoch na zuby neexistujú žiadne prekážky pri čistení používať elektronickú alebo sonickú kefku.

Ani pri precíznom čistení zubov by sme nemali zabúdať na profesionálnu dentálnu hygienu. Je dobrým pravidlom absolvovať ju každé tri mesiace. Počas návštevy zúbky očistíme od zubného kameňa, nahromadeného povlaku v ťažko prístupných miestach či pigmentov spôsobených stravou. Následne zúbky ošetríme remineralizačným prostriedkom. Počas nosenia strojčeka je vhodné používať remineralizačné gély alebo krémy aj doma, a to 1-krát do týždňa. Zároveň si inštruktážne prejdeme čistenie a napravíme prípadne nedostatky v technike. Termín si môžete rezervovať online – prostredníctvom formulára nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006. Postaráme sa o váš dokonalý úsmev.

Máte záujem


sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.