VIDEO: Ako správne čistiť neviditeľný strojček na zuby

26.1.2023

Neviditeľný strojček

Dentálna hygiena

Videonávod

MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie
Neviditeľný strojček
Dentálna hygiena
Videonávod
MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie
Správne čistenie zubov je alfou a omegou počas celého života. Výnimkou nie je ani obdobie, kedy nosíme na zuboch strojček. Práve naopak, počas nosenia strojčeka je nevyhnutné dodržiavať správnu hygienu nielen zubov, ale aj strojčeka. Ako na to? Celý proces si spolu prejdeme krok za krokom.
Čistenie neviditeľného strojčeka, Video: Ako správne čistiť neviditeľný strojček na zuby
FOTO KD: Neviditeľný strojček na zuby.

Neviditeľný strojček na zuby

Neviditeľný strojček tvoria dve priehľadné fólie a jeho čistenie je diametrálne odlišné od čistenia fixného aparátu, a to aj napriek tomu, že stále používame všetky pomôcky dentálnej hygieny. Celý proces čistenia by sme mohli rozdeliť na dva kroky.

Krok č.1: Čistenie strojčeka

Kým máme strojček nasadený na zuboch očistíme ho krúživou technikou pomocou zubnej kefky z obidvoch strán (zvonku aj zvnútra). Potom si fólie zložíme a kefkou ich ešte dôkladne vyčistíme zvnútra. Následne strojček opláchneme pod tečúcou vodou, otrasieme a odložíme do krabičky.

Krok číslo 2: Čistenie zubov bez strojčeka

Pokračujeme v čistení zubov bez strojčeka. Začíname klasickou zubnou kefkou, kedy zuby z oboch strán očistíme najskôr krúživou a následne aj stieracou technikou. Body kontaktu zubov vyčistíme klasickou zubnou niťou a následne medzizubnou kefkou. Medzizubka má vojsť do každého priestoru medzi zubami presne dvakrát. Na dokonalé dočistenie použijeme jednozväzkovú (single) kefku. Dôsledne ňou prechádzame okolo attachmentov (výstupkov nalepených na zuboch) a kovových „gombíkov“. Keď si zúbky dočistíme, opäť si nasadíme strojček.

Video KD: Správny návod čistenia neviditeľného strojčeka na zuby.

Čistenie s elektrickou zubnou kefkou

Elektrické zubné kefky delíme na rotačné a sonické. Z dôvodu rýchlosti rotačnej kefky, ktorá môže spôsobiť odlepenie výstupku zo zuba, odporúčame počas ortodontickej liečby návrat ku klasickej zubnej kefke alebo používanie sonickej zubnej kefky. Pri sonickej kefke riziko odlepenia výstupkov na zuboch nevzniká, nakoľko vykonáva kmitavý pohyb.

Ani pri precíznom čistení zúbkov, by sme ale nemali zabúdať na profesionálnu dentálnu hygienu. Je dobrým pravidlom absolvovať ju každé tri mesiace. Počas návštevy zúbky očistíme od zubného kameňa, nahromadeného povlaku v ťažko prístupných miestach či pigmentov spôsobených stravou. Následne zúbky ošetríme remineralizačným prostriedkom. Počas nosenia strojčeka je vhodné používať remineralizačné gély alebo krémy aj doma, a to 1-krát do týždňa. Zároveň si inštruktážne prejdeme čistenie a napravíme prípadne nedostatky v technike. Termín si môžete rezervovať online – prostredníctvom formulára nižšie alebo telefonicky na čísle
+421 949 399 006. Postaráme sa o váš dokonalý úsmev.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.