VIDEO: Ako správne čistiť fixný strojček na zuby

26.11.2022

Fixný strojček

Dentálna hygiena

Videonávod

MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie
Fixný strojček
Dentálna hygiena
Videonávod
MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie
Strojček na zuby potrebuje z roka na rok viac pacientov. Keďže ortodontická liečba trvá spravidla niekoľko mesiacov, správna starostlivosť o zuby a zubný strojček je nevyhnutná na udržanie ich zdravia a bezchybnej funkčnosti strojčeka. Prejdime si preto spolu celý proces čistenia krok za kroku.
Čistenie fixného strojčeka, Video: Ako správne čistiť fixný strojček na zuby
Foto KD: Fixný strojček na zuby.

Kovový strojček na zuby (fixný aparát)

Čistenie zubov s klasickým zubným strojčekom, pri ktorom máme na zuboch nalepené kovové zámky, sa na prvý pohľad môže zdať komplikované, ale zdanie klame. Vieme pri ňom ľahko použiť všetky pomôcky dentálnej hygieny a celý proces čistenia by sme mohli rozdeliť do nasledujúcich štyroch krokov.

Krok č.1: Zubná kefka

Ako prvé očistíme najväčšiu plochu zubov, a to zvonku aj zvnútra. Efektivitu čistenia zvýšime zubnou pastou s remineralizačnými látkami – fluoridmi alebo hydroxyapatitom. Pri čistení zubov s fixným aparátom používame dve základné techniky. Začneme s krúživou a následne ešte všetky zuby prejdeme stieracou technikou. Dôležité je držať kefku v 45 stupňovom uhle, aby sa jej štetinky dostali aj pod ďasno, kde je najviac baktérií. Na čistenie môžeme použiť aj elektrickú kefku – ideálne sonickú.

Krok č.2: Medzizubná kefka

Ako druhú pomôcku pri čistení používame medzizubnú kefku. Na čistenie zubov s kovovým zubným strojčekom potrebujeme dve medzizubky. Jedna ide tesne nad papilu do medzizubného priestoru (veľkosť medzizubky, ktorú bežne používame). Druhá čistí priestor okolo zámku a pod drôtikom. Určite sa vám nepopletú, pretože tá, ktorá čistí okolie zámku strojčeka, je viditeľne väčšia. Platí, že čím väčšia – tým efektívnejšie čistenie. Vďaka medzizubným kefkám dôsledne očistíme priestor, kde sa stretáva zub, zámok a drôtik.

Krok č.3: Zubná niť

Čistenie pokračuje zubnou niťou, ktorú použijeme na medzizubné priestory tzv. body kontaktu. Zavedieme ju zospodu, z vonkajšej strany zubov, pod drôtik strojčeka a vytiahneme malú časť smerom hore. Chytíme palcom a ukazovákom, využijeme pílovitý pohyb, aby sme sa dostali cez bod kontaktu zubov až do medzizubného priestoru. Očistíme plochy oboch zubov aj v úseku, ktorý je pod ďasnom. Následne vytiahneme niť smerom von za jeden z koncov.

Krok č.4: Jednozväzková kefka (single kefka)

Dokonalú bodku čisteniu dáme pomocou single kefky, ktorou dočistíme všetky ťažko prístupné miesta. Pri tejto kefke nepoužívame zubnú pastu. Dôraz kladieme na priestor okolo zámkov strojčeka, ale aj na žuvacie plochy, na miesta za poslednými zubami a plochy okolo krčkov z oboch strán zubov. Správnosť čistenia si overíme pomocou jazyka. Keď si ním prejdeme po zuboch (z oboch strán) a ich povrch je hladký, odviedli sme skvelú prácu. Ak nájdeme ešte drsné miesto, je potrebné ho opätovne dočistiť single kefkou.

Video KD: Správny návod čistenia fixného strojčeka na zuby.

Čistenie s elektrickou zubnou kefkou

Elektrické zubné kefky delíme na rotačné a sonické. V prípade rotačnej kefky je potrebné ju používať iba v režime „sensitive“, prípadne zvážiť dočasný návrat ku klasickej zubnej kefke (počas doby ortodontickej liečby). Dôvodom je rýchlosť rotačnej kefky, ktorá môže spôsobiť odlepenie zámku zo zuba. Pri sonickej zubnej kefke toto riziko nevzniká, nakoľko táto kefka vykonáva kmitavý pohyb, a teda ju môžeme bezpečne používať aj pri nosení fixného zubného strojčeka.

Ani pri precíznom čistení zúbkov, by sme ale nemali zabúdať na profesionálnu dentálnu hygienu. Je dobrým pravidlom absolvovať ju každé tri mesiace. Počas návštevy zúbky očistíme od zubného kameňa, nahromadeného povlaku v ťažko prístupných miestach či pigmentov spôsobených stravou. Následne zúbky ošetríme remineralizačným prostriedkom. Počas nosenia strojčeka je vhodné používať remineralizačné gély alebo krémy aj doma, a to 1-krát do týždňa. Zároveň si inštruktážne prejdeme čistenie a napravíme prípadne nedostatky v technike. Termín si môžete rezervovať online – prostredníctvom formulára nižšie alebo telefonicky na čísle
+421 949 399 006. Postaráme sa o váš dokonalý úsmev.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.