Zub múdrosti: Aké riziká vám hrozia, ak si ho nedáte vytrhnúť?

23.09.2024

Zuby múdrosti

Komplikácie

Extrakcia

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

Stomatochirurg

referencie
Zubné implantáty
Starostlivosť
Ako na to
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
Stomatochirurg

referencie

Zuby múdrosti dokážu spôsobiť veľa nepríjemností. Čo sa stane, ak zub múdrosti nemá dostatok priestoru na prezeranie? A aké riziká vám hrozia, ak sa chcete vyhnúť jeho extrakcii? V nasledujúcich riadkoch vám vysvetlíme, aké komplikácie sa so zubmi múdrosti spájajú a aj to, ako prebieha ich extrakcia.

Foto KD: Pán doktor Mojmír Kafka s pacientkou na zubnej klinike Kafka Dent.

Čo sú zuby múdrosti a prečo spôsobujú problémy?

Zuby múdrosti, ľudovo nazývané aj osmičky, sú najvzdialenejšie stoličky v ľudskom chrupe určené na drvenie jedla. Tieto zuby rastú ako posledné, k ich prerezávaniu dochádza spravidla medzi 17. a 25. rokom života. To je aj dôvod, prečo sa spájajú s múdrosťou – predpokladáme, že v tomto veku má už človek za sebou nejaké životné skúsenosti a nadobudol určitý stupeň múdrosti. 

Zuby múdrosti však často spôsobujú problémy, pretože rastú vtedy, keď je čeľusť v podstate už plne vyvinutá. Znamená to, že pre ne nemusí byť v ústnej dutine k dispozícii dostatok miesta. Predpokladá sa, že ide o evolučne podmienený problém. Zuby múdrosti sú totiž pozostatkom našich predkov, ktorí potrebovali viac zubov a širšie čeľuste na spracovanie hrubšej stravy, ako napríklad surového mäsa, koreňov a ďalšej neupravenej stravy.

V dôsledku zmeny stravovacích návykov však došlo postupnému zmenšovaniu čeľuste. Preto naše zuby múdrosti často nemajú dostatočný priestor na prerezanie. A to spôsobuje rôzne problémy, ako sú napríklad:

  • neprerezanie zuba múdrosti,
  • čiastočné prerezanie zuba múdrosti,
  • prerezanie zuba pod nesprávnym uhlom,
  • vysoká kazivosť zubov múdrosti.

Treba podotknúť, že prerezávanie zubov múdrosti trvá veľmi dlho, niekedy až niekoľko rokov. Niektorým ľuďom dokonca nenarastú nikdy.

Aké komplikácie spôsobujú zuby múdrosti?​

Ak vyššie uvedené problémy so zubmi múdrosti neriešite, hrozia vám viaceré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patria predovšetkým: 

#1 Zubný kaz

Jednou z najčastejších komplikácií, ktoré súvisia so zubmi múdrosti, je ich zvýšená kazivosť. Čistenie zubov múdrosti je kvôli ich polohe vzadu v ústach omnoho náročnejšie ako v prípade ostatných zubov. Nedostanete sa k nim zubnou kefkou a už vôbec nie zubnou niťou. 

Nedostatočné čistenie vedie k hromadeniu zvyškov jedla, zubného plaku a zubného kameňa, čím sa zvyšuje riziko tvorby zubného kazu a môže viesť aj k infekciám a ďalším komplikáciám.

#2 Poškodenie susedných zubov

Pokazený zub múdrosti má potenciál preniesť kaz aj na ostatné zuby. Navyše, ak je zub múdrosti nesprávne prerezaný alebo rastie pod nesprávnym uhlom, oblasť medzi ním a susedným zubom je pre bežnú ústnu hygienu prístupná ešte ťažšie. 

Navyše, zub múdrosti tlačí na susedné zuby a poškodzuje ich. Zubný kaz, ktorý vznikne v tejto oblasti, môže viesť k poškodeniu koreňov susedných zubov a nutnosti ich extrakcie. 

#3 Zápaly a infekcie 

V ústnej dutine často vzniká aj zápal mäkkých tkanív okolo zuba (tzv. perikoronitída). Tento stav nastane, keď sa zub múdrosti neprereže alebo sa prereže len čiastočne. Keďže zub alebo jeho časť zostane uväznený pod ďasnom, vytvorí sa kapsa, kde sa zachytáva jedlo alebo baktérie. To zvyšuje riziko infekcie, ktorá následne spôsobuje bolesť a opuch ďasien, nepríjemný zápach z úst či ťažkosti s prehĺtaním. 

V závažných prípadoch sa zápal môže rozšíriť do okolitého tkaniva alebo do čeľuste. Tieto problémy často vyžadujú antibiotickú liečbu alebo chirurgický zákrok na odstránenie infikovaného tkaniva. 

#4 Deformácia chrupu

Keď zuby múdrosti nemajú dostatok priestoru pre svoj rast, tlačia na ostatné zuby. Tento tlak posúva ostatné zuby z ich prirodzenej podoby, čo spôsobuje estetické problémy v podobe stlačenia a prekrývaniu ostatných zubov, teda k ich vykriveniu.  

#5 Tvorba cýst a nádorov

K menej častým, avšak vážnym komplikáciám, patrí tvorba dentálnych cýst. Ide o tekutinou naplnené vačky, ktoré sa môžu vytvoriť okolo zubu múdrosti najmä vtedy, ak sa nedokáže úplne prerezať. 

Neliečené cysty môžu spôsobiť závažné poškodenie ďalších zubov, okolitej kosti a tkanív. V niektorých prípadoch sa môžu vyvinúť do benígnych nádorov, čo vyžaduje chirurgický zákrok a v ťažkých prípadoch aj odstránenie časti čeľuste.

Ak trpíte niektorou z týchto komplikácií, zuby múdrosti vám pravdepodobne spôsobujú takéto príznaky:

  • bolesť zuba múdrosti, 
  • citlivé, červené ďasná, bolesť ďasna, opuch či krvácanie ďasien,
  • zápach z úst, nepríjemná chuť v ústach,
  • nepohodlie v ústnej dutine, bolesť čeľuste,
  • bolesť sánky, jednostranná bolesť hrdla, 
  • ťažkosti s prehĺtaním jedla, prípadne s otváraním úst, 
  • opuch lymfatických uzlín, opuch tváre, bolesť ucha, 
  • časté bolesti hlavy a ďalšie.

Extrakcia zubu múdrosti: Ako prebieha?

Ak vám zuby múdrosti spôsobujú problémy alebo majú potenciál problémy spôsobiť, zubný lekár vám odporučí vytrhnutie zuba múdrosti

Prečítajte si tiež: Ako sa pripraviť na trhanie zuba?

Extrakcia zuba múdrosti je bežný chirurgický zákrok, ktorý vykonáva stomatológ alebo dentálny chirurg za účelom odstránenia jedného alebo viacerých zubov múdrosti. 

Pred samotným zákrokom vykoná lekár röntgenologické vyšetrenie, aby získal jasný obraz o polohe zubu múdrosti a okolitej anatómii. Na základe výsledkov lekár určí, aký typ extrakcie bude potrebný:

    • Klasická extrakcia sa využíva v prípade, že zub múdrosti je plne prerezaný a lekár má k nemu jednoduchý prístup. Zub odstráni klasickým spôsobom – vytiahne ho pomocou klieští. 
  • Chirurgická extrakcia je potrebná, ak je zub v ďasne alebo v čeľusti vrastený. Lekár najskôr nareže ďasno, aby získal prístup k zubu a v niektorých prípadoch musí odobrať aj časť kosti, ktorá zub pokrýva. Chirurgicky sa vyberajú najmä dolné osmičky. 

Pri zákroku sa spravidla využíva lokálna anestézia, pri ktorej je pacient pri vedomí, ale necíti bolesť. V zriedkavých prípadoch, najmä pri komplikovaných extrakciách, sa používa celková anestézia. 

Po extrakcii lekár miesto dôkladne vyčistí, prípadne zašije, aby sa proces hojenia urýchlil. Obdobie hojenia zvyčajne trvá niekoľko dní až týždeň, pričom je bežný opuch i mierna bolesť. Stomatológ vám odporučí, ako bolesť zmierniť, predpíše lieky proti bolesti, v prípade potreby aj antibiotiká. Ak však dôjde k výraznému zhoršeniu bolesti, infekcii alebo nadmernému krvácaniu, je potrebné ihneď kontaktovať lekára. 

Samozrejme, nie všetci ľudia musia mať so zubmi múdrosti problémy. Niektorým nenarastú vôbec alebo sa im prerežú bez komplikácií, sú funkčné a trhanie zubu múdrosti u nich nie je potrebné. Ak však k takýmto šťastlivcom nepatríte a zuby múdrosti vám spôsobujú komplikácie, neignorujte ich. Absolvujte pravidelné dentálne prehliadky a konzultujte stav zubov múdrosti so stomatológom. Je veľmi dôležité, aby zubný lekár ich stav monitoroval a ak je to potrebné, zvážil aj ich odstránenie. 

V ambulancii Kafka Dent vám poradíme. Objednajte sa k nám na odbornú konzultáciu online – prostredníctvom formulára nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006. Veľmi radi vám pomôžeme s akýmikoľvek problémami týkajúcich sa (nielen) vašich zubov múdrosti. 

Máte záujem


sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.