10 najčastejších otázok a odpovedí po zavedení zubných implantátov

10 najčastejších otázok a odpovedí po zavedení zubných implantátov

26.4.2022

Zubné implantáty

Po implantovaní

FAQ

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie
Zubné implantáty
Rekonštrukcia úsmevu
FAQ
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
Stomatochirurg – implantológ

referencie

Absolvovali ste zavedenie zubných implantátov do čeľuste? Blahoželáme vám, že ste si zvolili najspoľahlivejší, najefektívnejší a najšetrnejší spôsob na rekonštrukciu úsmevu. S čím všetkým sa môžete stretnúť po implantácii a ako sa správne o implantáty starať, aby vám vydržali celý život sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Zubná klinika Kafka Dent
Foto KD: Zubná klinika Kafka Dent v Bratislave.

1. Budem cítiť bolesť, keď odznie anestézia po zákroku?

Nemali by ste, ale vnímanie bolesti je veľmi individuálna záležitosť, keďže každý máme jej prah niekde inde. Pacientom preventívne odporúčame, aby (po implantácii/pred spaním) jednorazovo užili voľne dostupnú tabletku od bolesti (Ibuprofen, Paralen). V nasledujúcich dňoch by ste už tabletky na tlmenie bolesti nemali vôbec potrebovať.

2. Musím byť po implantácii na PN?

Nemusíte, implantácia je nenáročný ambulantný výkon, ktorý trvá iba pár minút a môžete po ňom plynulo pokračovať vo svojom dennom programe s dôrazom na fyzické šetrenie. Samozrejme, vždy odporúčame, aby si pacienti v deň implantácie zobrali voľno, ale mnohí si k nám na výkon iba “odskočia“ z práce.

3. Ako dlho sa rana hojí?

Pri hojení rozlišujeme čas, ktorý potrebujú mäkké a tvrdé tkanivá. Hojenie mäkkých tkanív trvá 1-2 týždne, po ktorých vyberáme stehy, ak sa nevstrebali samé. V prípade, že sme po výkone definovali nejaké obmedzenia, odporúčame ich dodržiavať prvý týždeň striktne, druhý týždeň voľnejšie. Napr. so športom môžete, pozvoľna, začať už druhý týždeň po implantácii. Hojenie tvrdých tkanív trvá 3-6 mesiacov, počas ktorých čakáme na úplne zahojenie kosti a následne zaťaženie definitívnou zubnou náhradou – zubnou korunkou alebo mostíkom.

Aby sme predišli komplikáciám pri hojení, po implantácii preventívne nasadzujeme antibiotiká. Nástroje, povrch implantátu a prostredie kosti sú za ideálnych podmienok sterilné, avšak, ústna dutina ako táka nie je. Podaním antibiotík zabránime množeniu baktérií a rozvoju infekcie v procese hojenia implantátu v kosti.

4. Budem mať po zákroku opuchy a modriny na tvári?

Nemusíte, pretože modriny a opuchy vznikajú v závislosti od rozsahu zákroku. V prípade jednoduchých implantácii sa na vás neprejavia žiadne fyzické zmeny viditeľné voľným okom.  Pri rozsiahlych zákrokoch (zavádzame väčšieho počtu implantátov, dopĺňanie kosti) sú bežné, ale aj tieto stavy sú väčšinou úplne bezbolestné, resp. 1-2 dni užívate voľnopredajné lieky na tíšenie bolesti.

Implantológ Mojmír Kafka
Foto KD: Implantológ Mojmír Kafka pri ošetrení na zubnej klinike Kafka Dent.

5. Krváca mi rana, čo mám robiť?

Zachovať pokoj, s najväčšou pravdepodobnosťou to nie je nič vážne. Niekedy sa stáva, že v mieste zákroku sa objaví drobné krvácanie po odznení anestézie. Znamená to, že sa roztiahli cievky a zvýšilo sa prúdenie krvi, ktorá môže z rany mierne presakovať. Vtedy sa môže krv objaviť aj v slinách a v nose. Najlepším riešením je zahryznúť na 15-20 min. do gázového tampónu, aby sa krv v rane zrazila a krvácanie prestane.

Nikdy nepoužívajte papierové vreckovky. Najlepšie sú čisté, vyžehlené, textilné vreckovky alebo menštruačný tampón. Preventívne si prvú noc po zákroku dajte pod hlavu o jeden vankúš viac, aby ste ju mali vyššie ako zvyšok tela.

V prípade, že by krv z úst alebo z nosa vytekala sústavne, vyhľadajte lekára alebo navštívte pohotovosť. Z praxe vieme, že takéto komplikácie sú iba veľmi ojedinelé.

6. Ako si mám správne čistiť ranu a svoje zuby?

Ranu čistíme výplachmi, pomocou ústnej vody bez alkoholu, ktorá obsahuje antiseptickú látku Chlórhexidín (napr. Curasept). Vyplachujeme 3-5x denne cca 20-30 sekúnd.

Zuby si čistíme bez obmedzení. V okolí implantačnej rany opatrne, neprechádzajte po nej zubnou kefkou, aby sa nepoškodili stehy alebo ďasná v jej okolí. Pri čistení môžete použiť zubnú pastu, tá rane nevadí.

7. Kedy a čo môžem po zavedení zubných implantátov jesť?

Cca 2-4 hodiny po odznení anestézie, môžete opäť jesť. Druh stravy záleží od rozsahu zákroku. Pri zavádzaní jedného alebo pár zubných implantátov odporúčame nekonzumovať tvrdú stravu 7-10 dní, aby sa nepoškodili stehy. V prípade rozsiahlejších zákrokov odporúčame  mäkšiu/kašovitú stravu 7-14dní.

8. Môžem po implantácii piť alkohol a fajčiť?

Ani jedno, neodporúčame. Alkohol nie je možné v súvislosti s chirurgickým zákrokom všeobecne odporučiť a konzumácia tvrdého alkoholu je úplne vylúčená. Ak neexistujú iné prekážky 1, podotýkame, iba 1, pohár dobre vychladeného vína alebo piva môžeme vnímať ako chladenie ďasna.

Fajčenie výrazne zvyšuje riziko neprijatia implantátu, preto odporúčame minimálne 7 dní po zákroku nefajčiť alebo ho obmedziť na minimum. Keď už sa implantát vhojí, to či vydrží rozhodne správna ústna hygiena. Lepšie vyhliadky na uchytenie implantátu má fajčiar, ktorý si zuby dokonale čistí, ako nefajčiar, ktorý si zuby čistí nesprávne alebo nepravidelne.

Zubný implantát Kafka Dent
Foto KD: Kvalitný zubný implantát.

9. Môže mi zubný implantát vypadnúť?

Za istých okolností, áno, a to v prípade nedostatočnej a nesprávnej ústnej hygieny. Aj keď sa na zubnej korunke/mostíku, ako aj samotnom zubnom implantáte, nemôže vytvoriť zubný kaz, činnosťou baktérií, ktoré sa z nich nedostatočne odstránia, vzniká zápal ďasien a ten môže prerásť do zápalu kosti aj v okolí implantátu. Výsledkom môže byť uvoľnenie a vypadnutie implantátu. Preto je veľmi dôležitá správna domáca hygiena, ako aj pravidelné návštevy dentálnej hygieničky na klinike (raz za 3 mesiace, po čase sa dá predĺžiť na raz za 6 mesiacov) a pravidelné preventívne prehliadky u stomatológa (1x do roka), kedy je možné prípadný problém včas podchytiť. Pri dodržiavaní týchto zásad dávame na zubné implantáty nadštandardnú 5 ročnú záruku.

10. Čomu sa mám po implantácii vyvarovať?

Okrem fajčenia a pitia alkoholu neodporúčame ani veľkú fyzickú námahu. Po zákrokoch v blízkosti čeľustnej dutiny sa treba vyvarovať výrazným predklonom, skákaniu a smrkaniu nosa (v prípade nádchy používajte nosné kvapky Nasivin a hlieny nechajte iba voľne vytekať). Aby sme predišli zaneseniu infekcie, počas hojenia rán neodporúčame plávanie a saunovanie. V dôsledku vysychania v ústach sa 7-10 dní treba vyhnúť dlhšiemu rozprávaniu a z dôvodu poškodenia strehov a ďasien si počas týchto dní  odoprite tvrdú a lepivú stravu, ktorá by mohla zostať na zuboch alebo implantačnej rane. Nekonzumujte ani príliš horúce jedlá a nápoje, pri zvýšenom prekrvení sa zvyšuje aj riziko krvácania z rany. Neznamená to ale, že musíte jest iba kašu a jogurt, strava by mala byť ideálne mäkká a vlhká.

BONUSOVÁ OTÁZKA A ODPOVEĎ

Môžem si cez implantát nasadiť zubnú náhradu (protézu)?

To záleží od rozsahu zákroku a od typu zubnej náhrady (protézy), ktorú nosíte. Ak sme hneď po implantácii nasadili zubnú náhradu, je upravená tak, aby do rany po implantáte netlačila a prvé dni po zákroku by sa mala vyberať iba na pravidelné čistenie. V prípade väčších či celkových rekonštrukcii alebo v prípade, že sa dopĺňala kosť, odporúčame prvé 3 týždne po zákroku snímateľnú zubnú náhradu vôbec nenosiť.

Ak  sa chcete o zubných implantátoch dozvedieť čo najviac, odporúčame vám aj článok so všeobecnými informáciami. Ak vás zaujíma, aké sú zdravotné indikácie/kontraindikácie spojené so zubnými implantátmi, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku.

V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006 a my radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Ak  sa chcete o zubných implantátoch dozvedieť čo najviac, odporúčame vám aj článok so všeobecnými informáciami. Ak vás zaujíma, aké sú zdravotné indikácie/kontraindikácie spojené so zubnými implantátmi, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku.

V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky na čísle
+421 949 399 006 a my radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.