Pravda o cene neviditeľného strojčeka.
Je Invisalign naozaj drahý?

Pravda o cene
neviditeľného strojčeka.
Je Invisalign naozaj drahý?

12.10.2021
Neviditeľný strojček
Invisalign
Cena strojčeka na zuby
MUDr. Daniela Kafková

MUDr. Daniela Kafková

Ortodontistka

referencie
Neviditeľný strojček
Invisalign
Cena strojčeka na zuby
MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie

Zvyknete sa pozerať na cenu produktu, ktorý kupujete? My áno a myslíme si, že je to úplne v poriadku. Dokonca, zvykneme porovnávať dva produkty medzi sebou, o čom si tiež myslíme, že je OK. Čo ale rozhodne v poriadku nie je, je keď sa porovnávajú dva produkty, ktoré spolu súvisia iba navonok. A to je aj prípad neviditeľného strojčeka. Dostal nálepku – drahý, ale to len preto, že sa porovnáva s nesprávnymi produktmi.

MUDr. Daniela Kafková
Foto KD: Pani doktorka Kafková pri 3D animácii zubov.

Keď pacientom diagnostikujeme anomáliu polohy zubov a čeľuste prichádza na rad ortodontická liečba, v ktorej si môžu vybrať zubný strojček, pomocou ktorého im zuby vyrovnáme. Mohlo by sa zdať, že všetky zubné strojčeky by mali mať rovnakú cenu, veď predsa slúžia na to isté. Ale je to taká istá chyba, ako tvrdiť, že hrušky a jablká by mali stáť rovnako, pretože oboje sú ovocie a slúžia na to, aby sme ich zjedli. Tak, ako je každý druh ovocia špecifický a má svoju cenu, tak isto je špecifický aj každý strojček na zuby.

Koľko stojí strojček na zuby?

Ľahká otázka, na ktorú je ťažká odpoveď. Dôvodom je, že cena zubného strojčeka závisí od: 

  • vyberateľnosti (vyberateľný, fixný)
  • viditeľnosti (viditeľný, neviditeľný)
  • materiálu (kovový, keramický, zafírový, plastový) 

V ambulancii si pacienti najčastejšie na liečbu žiadajú neviditeľný strojček. Jeho konečnú cenu porovnávajú s konečnou cenou fixného aparátu a z výsledku usúdia, že Invisalign je drahý. Áno, z tohto porovnania je neviditeľný strojček drahší, ako ten klasický, ale ortodontická liečba je beh na dlhú trať a zvyčajne trvá od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Za ten čas pacient u čeľustného ortopéda absolvuje okrem vstupného vyšetrenia aj niekoľko konzultácií a kontrol. Dostane liečebný plán na mieru, ktorý sa nekončí zložením zubného strojčeka, ale ešte nejaký čas pokračuje udržiavacou (retenčnou) liečbou. Výsledok vyššie menovaných prvkov medzi fixným aparátom a neviditeľným strojčekom pri dospelom pacientovi predstavuje zanedbateľný finančný rozdiel. Ten markantný rozdiel, ale spočíva v ich spôsobe výroby, ako aj v pridanej hodnote, ktorú nám Invisalign v porovnaní s kovovým strojčekom poskytne. Začnime výrobou.

Neviditeľný strojček precestuje svet

Výroba a cesta kovového fixného aparátu k pacientovi je veľmi jednoduchá. Zubný strojček sa vyrobí a doručí do ambulancie, kde ho zubný lekár po stanovení liečebného plánu pacientovi nasadí na zuby. Neviditeľný strojček má omnoho komplikovanejšiu výrobu, kvôli ktorej precestuje svet, kým sa dostane až k pacientovi. Ako prvé pacient absolvuje skenovanie zubov, ktorého výsledok posielame elektronicky do zubného laboratória v Kostarike. Následne sa spojíme zo zubným technikom pôsobiacim v tomto laboratóriu a výsledkom našej niekoľko týždňovej spolupráce je 3D vizualizácia výsledku liečebného plánu. Hneď, ako máme odsúhlasený liečebný plán, začína sa Invisalign vyrábať. Priesvitné – neviditeľné nosiče sa vyrábajú až v Mexiku, a to v predstihu na celú dobu liečby. Po zhotovení cestuje neviditeľný strojček do Európy, v tomto prípade na našu kliniku, kde ho postupne, po jednotlivých fázach, odovzdávame pacientovi.

Neviditeľný strojček
Foto KD: Neviditeľný strojček Invisalign.

Aby toho nebolo málo, takúto cestu okolo sveta môže Invisalign počas ortodontickej liečby jedného pacienta absolvovať viackrát, a to v prípade, že nám nebude stačiť jedna séria nosičov. Dôvodov, ktoré to zapríčinia je niekoľko:

  • počas liečby zistíme, že nosiče viac nesedia – nepriliehajú
  • pacientovi sa zmenil tvar zuba (napr. v dôsledku opravy)
  • ani po použití posledného nosiča nie je výsledok 100%, preto v liečbe pokračujeme

V cene neviditeľného strojčeka na zuby sú zahrnuté všetky menované možnosti, takže ak takáto situácia nastane, pacient už nič nedopláca aj napriek tomu, že nový Invisalign strojček čaká rovnaká cesta výroby, ako prvýkrát. Netreba zabúdať ani na pridanú hodnotu strojčeka, a to že je neviditeľný, môžeme si ho počas jedla zložiť, každý nosič, ktorý počas liečby dostaneme, pôsobí na zuby rovnakou silou, takže nehrozia žiadne nečakané prekvapenia a výsledok liečby uvidíme ešte pred jej začiatkom vďaka 3D vizualizácii našich vyrovnaných zubov.

Na trhu existuje veľa strojčekov na zuby a nové pribúdajú ako huby po daždi, stále ale platí, že neviditeľný strojček Invisalign má 3 NAJ:

  • NAJdlhšie na trhu
  • NAJviac skúseností
  • NAJviac vyliečených pacientov 

Práve pre tieto dôvody, ktoré držia Invisalign na špičke v oblasti neviditeľných strojčekov, sme sa aj my v Kafka Dent rozhodli s nimi spolupracovať.

Ak vás neviditeľný strojček zaujal a chcete sa o ňom dozvedieť viac, odporúčame vám článok 10 poloprávd o neviditeľnom strojčeku. Pozreli sme sa v ňom na zúbok tým najrozšírenejším mýtom, ktorým v spojitosti s Invisalign strojčekom veríme. Ďalšie informácie nájdete aj na našej podstránke STROJČEKY alebo sa objednajte priamo na konzultáciu cez on-line formulár nižšie, či telefonicky na čísle +421 949 399 006.

P.S. Už teraz sa môžete tešiť na článok, v ktorom si porovnáme výhody a nevýhody jednotlivých typov strojčekov na zuby.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.