Zubné implantáty: Zdravotné indikácie a kontraindikácie

Zubné implantáty: Zdravotné indikácie a kontraindikácie

27.4.2022

Zubné implantáty

Zdravotné hľadisko

FAQ

MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie
Zubné implantáty
Rekonštrukcia úsmevu
FAQ
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka
MUDr. MDDr. Mojmír Kafka Stomatochirurg – implantológ
referencie

Zubné implantáty zaraďujeme medzi jedno z najbezpečnejších stomatochirurgických ošetrení, ktoré vykonávame. Aby ste mali úplnú istotu, že sú vhodné aj pre vás, prečítajte si, kedy a komu ich odporúčame a ako odstrániť nejakú prekážku, ktorá môže stáť na vašej ceste k novému úsmevu práve pomocou ich zavedenia.

Doktor Kafka pri ošetrení
Foto KD: Implantológ Mojmír Kafka pri ošetrení na zubnej klinike Kafka Dent.

1. Som vhodný kandidát na zubné implantáty?

Áno, ak ste celkovo zdravý. To znamená, že nefajčíte viac ako 5-10 cigariet denne, neužívate intravenózne lieky na osteoporózu, netrpíte neliečenou cukrovkou, nie ste po chemo/rádioterapii menej ako 6 mesiacov, netrpíte malígnym ochorením kostí, máte zdravé ďasná (nemáte zubný kameň a povlaky, aktívnu parodontózu, inú infekciu/zápal ďasien alebo kosti v ústach), máte dostatok kosti pre upevnenie implantátu a ste odhodlaný starať sa o svoje nové zuby na implantátoch pravidelným čistením. V prípade, že ste na niektoré otázky odpovedali nie, vieme ich vyriešiť tak, aby ste sa stali vhodným kandidátom, napríklad, ak trpíte nedostatkom kosti, vieme ju doplniť. V prípade zapálených ďasien odporúčame absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu na klinike a dodržiavať pravidelnú domácu hygienu, taktiež dodržiavať prípadnú liečbu parodontózy s tým, že implantáty zavedieme, až keď budú ďasná zdravé. Všetky tieto otázky si spolu prejdeme na odbornej konzultácii, ktorá je prvým krokom na ceste k rekonštrukcii zubov.

2. Existujú situácie, kedy nie je možné zubné implantáty zaviesť?

Áno, existujú zdravotné riziká, pre ktoré nie je možné zubný implantát zaviesť. Je to opak predchádzajúcej otázky. Riziká môžeme rozdeliť na absolútne kontraindikácie (kedy to nie je možné vôbec) a relatívne kontraindikácie (po ich odstránení to možné je).

Medzi absolútne kontraindikácie patrí okrem celkového ťažkého ochorenia (aktívny priebeh onkologickej liečby, stav do 6 mesiacov po absolvovaní chemo/rádioterapie) aj vek do 18 rokov, či intravenózne užívanie liekov na zabránenie osteoporózy tzv. bisfosfonátov.

Medzi relatívne kontraindikácie patrí tehotenstvo, aktívna parodontóza, iná infekcia alebo zápal ďasien alebo kosti v ústach, nedostatočná ústna hygiena, neochota starať sa o svoje vlastné zuby prípadne o nové zuby na implantátoch, fajčenie (viac ako 10 cigariet denne), ktoré výrazne spomaľuje proces hojenia implantátov a neskôr oslabuje stav ďasien, neliečená cukrovka a niektoré poruchy zrážania krvi, ktoré sa dajú v spolupráci s hematológom preklenúť. V neposlednom rade je to aj nedostatok kosti pre zavedenie implantátu, ktorý sa dá riešiť jej doplnením tzv. augmentáciou kosti.

3. Musím pred zavedením implantátov podstúpiť nejaké vyšetrenie?

Áno, pred implantáciou musíme vyšetriť ústnu dutinu a zhodnotiť váš celkový zdravotný stav. Jedným z najdôležitejších vyšetrení je 3D röntgen, ktorý vytvorí detailný trojrozmerný obraz čeľustných kostí. Na základe analýzy a vyhodnotenia tohto snímku zistíme lokálne podmienky v mieste, kde bude implantát zavedený a navrhneme vhodný typ implantátov. Vďaka tomuto kroku je ošetrenie maximálne bezpečné. Po odbornej konzultácii je možné zostaviť cenový a liečebný plán, aby ste mali lepší prehľad o finančnej náročnosti a postupe pri rekonštrukcii zubov.

4. Môžem mať implantáty aj keď nemám dostatok kosti?

Áno, v mnohých prípadoch si vieme pomôcť zavedením užšieho alebo kratšieho zubného implantátu, prípadne zmenou sklonu implantátu vieme zabezpečiť, že bude stále ukotvený kvalitne a pevne. Ak by aktuálny stav kosti obmedzoval estetickú alebo funkčnú stránku implantátu, kosť doplníme tzv. augmentujeme. Máme na výber z umelej kosti (špeciálnym chemickým ošetrením získanej z kosti dobytka), kolagénových membrán a použitia vlastnej kosti, ktorú odoberieme v rámci jedného malého zákroku z úst. Podľa rozsahu a charakteru môžeme doplnenie kosti robiť ako samostatný zákrok v predstihu, najčastejšie 6-9 mesiacov pred zavedením implantátu, alebo aj súčasne so zavedením implantátu v rámci jedného zákroku. Zákrok je maximálne bezpečný, bezbolestný a s vysokou mierou úspešnosti.

MUDr. MDDr. Kafka s pacientkou
Foto KD: Pán doktor Mojmír Kafka s pacientkou na zubnej klinike Kafka Dent.

5. Čo ak sa zubný implantát v kosti neujme?

Toto je najčastejšia obava pacientov pri rozhodovaní, či si zvolia rekonštrukciu úsmevu pomocou zubných implantátov, alebo nie. Medicínsko-technologický pokrok výskyt takýchto situácii eliminoval na minimum a do cca 2-4 mesiacov po implantovaní sa zubný implantát s kosťou kompletne zrastie. Ak by aj nastala výnimočná situácia a implantát sa nevhojil, za podmienky, že pacient dodržiaval všetky odporúčania, mu zadarmo zavedieme nový implantát.

6. Zavediete mi implantát, aj keď som chorý, mám afty/herpes?

Nie, v prípade akútnej infekcie, nielen dýchacích ciest, herpesu v aktívnom štádiu (mokvavý pľuzgier) či výskytu aftov, odporúčame implantáciu odložiť do vyliečenia.

7. Zavediete mi implantát počas tehotenstva?

Neodporúčame to,  aj keď k tomu nie sú žiadne zásadné zdravotné dôvody, v dobe tehotenstva je ochrana nenarodeného dieťaťa priorita a tá je dôležitejšia ako funkčná alebo estetická rehabilitácia zubov.

Vizualizácia zubné implantáty
Foto KD: Vizualizácia umiestnenia zubných implantátov v čeľusti.

8. Môžem mať na implantáty alergiu?

Zriedkavo. Zubný implantát je vyrobený z titánu, na ktorý je alergia veľmi ojedinelá. Aby sme mali istotu, môžeme vám vzorku implantátu, ktorý používame, požičať na účely alergologického vyšetrenia.

9. Môžem s nimi podstúpiť magnetickú rezonanciu a prejdem kontrolou na letisku?

Áno, zubné implantáty sú plnohodnotná náhrada zuba bez obmedzení. Sú vyrobené z titánu, ktorý nie je feromagnetický, čiže môžete bez obáv prechádzať kontrolou na letisku bez pípania aj absolvovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

10. Môžem mať zubné implantáty, keď trpím parodontózou?

Áno, ale iba prípade, že je parodontóza stabilizovaná, čiže v ústach nie je žiadna infekcia, hnisavé vačky, kývavé zuby, zapálené ďasná, zubný kameň a povlaky. Pri správnej domácej ústnej hygiene v kombinácii s pravidelnou profesionálnou dentálnou hygienou sa dá parodontóza stabilizovať a následne môžeme bezpečne zaviesť zubné implantáty.

Ak potrebujete viac informácií o zubných implantátoch všeobecne, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku. Ak ste zvedaví, aké otázky nastanú po samotnom zavedení implantátov, o tom si môžete prečítať na tomto linku.

V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky  na čísle +421 949 399 006 a my radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Ak potrebujete viac informácií o zubných implantátoch všeobecne, môžete si o nich prečítať v článku na tomto linku. Ak ste zvedaví, aké otázky nastanú po samotnom zavedení implantátov, o tom si môžete prečítať na tomto linku

V prípade, že uprednostňujete osobnú konzultáciu, objednajte sa online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky  na čísle
+421 949 399 006 a my radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.