Zubné implantáty: Ďalšie časté otázky pacientov a odpovede od odborníka
12.09.2024
All-on-4
All-on-6
Zubné implantáty
V jednom z predchádzajúcich článkov sme vám zodpovedali 10 najčastejších otázok o zubných implantátoch. Otázky od pacientov sa nám však stále hromadia, a preto sme sa rozhodli pripraviť pokračovanie blogu a zodpovedať v ňom na vaše ďalšie otázky, ktoré sa týkajú zubných implantátov. Zahŕňa témy, ako sú význam implantátov, materiály pre zubné implantáty, zubné miniimplantáty a iné dôležité aspekty pre pacientov, ktorí tento zákrok zvažujú.
#1 Môže mať dlhodobá absencia zubov vplyv na moje zdravie?
Áno. Dlhodobá absencia zubov môže mať vážne následky. Ak prídete o zub a necháte ho bez náhrady, môže to viesť k viacerým problémom. Tým základným je úbytok čeľustnej kosti. Keďže koreň vypadnutého zuba už nestimuluje čeľustnú kosť, vedie to k postupnému úbytku kostného tkaniva v tejto oblasti. Ide o tzv. resorpciu kosti, ktorá môže spôsobiť zmenšenie objemu čeľuste a následné zmeny v tvárovej štruktúre (napríklad prepadnutie pier, líca, starecký výraz tváre). Navyše, okolité zuby sa môžu začať posúvať do prázdneho priestoru, čo vedie k narušeniu zhryzu, následným ťažkostiam pri žuvaní a tiež zvýšenému opotrebovaniu ostatných zubov.
Problémy sa však nemusia týkať len ústnej dutiny, ale dokážu ovplyvniť aj váš celkový zdravotný stav. Žuvanie bez prítomnosti všetkých zubov môže byť menej efektívne. Tým dodchádza k nedostatočnému rozžutiu jedla, ktoré je ťažšie stráviteľné, čo negatívne ovplyvňuje tráviaci systém a vedie k tráviacim problémom. Účinným prostriedkom na kompenzáciu týchto negatívnych účinkov sú práve zubné implantáty.
#2 Môžem si nechať urobiť zubný implantát ihneď po strate zuba?Existujú dve hlavné metódy implantácie – okamžitá a oneskorená. Pri okamžitej implantácii sa zubný implantát zavádza do čeľuste bezprostredne po extrakcii zuba, často v rámci jedného zákroku. Táto metóda nielen skracuje celkový čas liečby, ale udržuje tiež maximálne množstvo kostného tkaniva, pretože implantát stimuluje čeľustnú kosť okamžite. Zubný implantát si teda môžete nechať zaviesť ihneď po strate zuba, ale len v prípade, ak máte dostatočné množstvo zdravej kosti. Je tiež dôležité, aby sa v ústach nevyskytovali početné známky zápalu alebo infekcie.
V ostatných prípadoch prichádza do úvahy oneskorená implantácia, pri ktorej sa zubný implantát zavádza do čeľuste po uplynutí niekoľkých mesiacov od extrakcie zuba. Voľba medzi okamžitou a oneskorenou implantáciou závisí od viacerých faktorov, najmä od kvality kostného tkaniva, zdravotného stavu ďasien a vášho celkového zdravotného stavu. V Kafka Dent vám pomôžeme rozhodnúť sa, ktorá metóda je pre vás vhodnejšia.
Prečítajte si aj: Ako sa pripraviť na trhanie zuba?
Prečítajte si aj: Ako sa pripraviť na trhanie zuba? |
#3 Uvidím alebo pocítim rozdiel medzi implantátmi a prirodzenými zubami?
Zubné implantáty sú schované v kosti a fungujú ako náhrady koreňov stratených zubov. Korunky alebo mostíky, s ktorými sú pevne spojené, sú navrhnuté tak, aby dokonale napodobňovali skutočné zuby. A to nielen po funkčnej, ale aj po estetickej stránke. Zubné korunky alebo mostíky spojené so zubnými implantátmi sa totiž vyrábajú z keramických materiálov, ktoré pripomínajú prirodzenú zubnú sklovinu. Ich farbu, tvar a veľkosť prispôsobíme vašim skutočným zubom, s ktorými sa budú perfektne zhodovať. Dentálne implantáty a s nimi spojené korunky alebo mostíky tak dokonale zapadnú do ústnej dutiny a od prirodzených zubov budú prakticky nerozoznateľné.
Pevné spojenie implantátov s kosťou, ako aj s náhradou strateného zuba alebo viacerých zubov (korunka/mostík na implantátoch), tak zaručuje ich stabilitu pri jedení i rozprávaní a zabezpečuje, že implantáty pôsobia prirodzene.
#4 Z akých rôznych materiálov sa vyrábajú zubné implantáty? Ktoré sú najlepšie?
Najbežnejšími materiálmi pre výrobu zubných implantátov sú titán a keramika. Titánové implantáty sú známe svojou vysokou pevnosťou a trvanlivosťou, sú teda ideálnou voľbou pre dlhodobé riešenie náhrady zubov. Titán sa výborne zrastá s kostným tkanivom, čo zlepšuje stabilitu implantátu. Navyše sa vyznačuje vynikajúcou biokompatibilitou, ktorá minimalizuje riziko alergických reakcií a odmietnutia implantátu organizmom.
Spravidla sú menej nákladné ako keramické implantáty. Tie sa vyrábajú z oxidu zirkoničitého a obľúbenou voľbou sú najmä vďaka svojím estetickým vlastnostiam. Sú biele a menej výrazné, čo je výhodné najmä pre implantáty predných zubov. Hoci keramika je takisto ako titán biokompatibilná, s porovnaní s titánom môže mať nižšiu pevnosť, čo ovplyvňuje ich trvanlivosť. Sú však vhodnou voľbou v prípade alergie na kovy. Pri výbere materiálu preto zohľadnite nielen jeho estetické, ale aj mechanické vlastnosti a tiež vaše špecifické potreby. Pri výbere vám u nás v Kafka Dent, samozrejme, radi poradíme.
#5 Čo sú zubné miniimplantáty a ako sa odlišujú od klasických zubných implantátov?
Ako naznačuje samotný názov, zubné miniimplantáty sú najmenšie dostupné implantáty. V priemere majú len 2 – 3,5 mm, zatiaľ čo veľkosť klasických je až 3,5 – 6 mm. Vďaka menšiemu priemeru je zavedenie zubných miniimplantátov menej invazívne, čo znižuje potrebu komplexnej chirurgie a urýchľuje proces hojenia. Na druhej strane sú však tradičné implantáty pevnejšie a poskytujú pacientovi lepšiu stabilitu pri žuvaní, preto sú vhodnejšie pre dlhodobé použitie. Preto sa zavedenie zubných miniimplantátov u pacienta zvažuje iba v prípadoch, keď nie je možné zaviesť tradičné implantáty – napríklad ak je potrebné stabilizovať uvoľnenú zubnú náhradu alebo ak má pacient výraznú stratu kostnej hmoty a k dispozícii je len obmedzený priestor čeľustnej kosti.
#6 Môže zubný implantát z nejakých dôvodov zlyhať?
Je veľmi výnimočné, aby zubný implantát zlyhal. Podľa dostupných zdrojov sa tak stáva iba v 2 % prípadov, u nás na klinike je to štatisticky ešte menej ako 1 % prípadov.
Medzi hlavné príčiny zlyhania implantátov patrí nedostatočné alebo nesprávne čistenie náhrad (korunka/mostík), ktoré sú so zubnými implantátmi spojené. Ďalej to môžu byť niektoré neliečené zdravotné stavy pacienta (diabetes), aktuálne injekčné užívanie liekov na osteoporózu, alebo chemo/rádioterapia, nadmerný tlak na implantát (bruxizmus), alergické reakcie, infekcie v mieste zavedenia, nedostatočné množstvo alebo kvalita kosti na zavedenie zubného implantátu, či nedodržiavanie pokynov lekára pacientom počas procesu hojenia.
V prípade, že dôjde k problémom so zubným implantátom, vieme ho vybrať a spravidla na to isté miesto zaviesť nový implantát. U nás na klinike máme pravidlo, že ak dôjde k odhojeniu implantátu pred odovzdaním definitívnej korunky alebo mostíka na implantát, a sú dodržané pokyny lekára pacientom počas procesu hojenia, zavedieme vám nový implantát zadarmo. Pre správne hojenie a dlhodobú úspešnosť implantátu sú však kľúčové správna ústna hygiena a pravidelná dentálna kontrola každých 6 – 12 mesiacov.
Prečítajte si aj: Ako sa starať o zubné implantáty?
Prečítajte si aj: Ako sa starať o zubné implantáty? |
#7 Môžem si nechať zaviesť zubné implantáty, aj keď mám paradentózu?Áno, ak sa podarí paradentózu zastaviť (tzv. stabilizovať), zubné implantáty si môžete nechať zaviesť aj v prípade, že trpíte paradentózou (parodontitídou). Pred samotným zákrokom je však nevyhnutné toto ochorenie dôkladne liečiť a dostať ho pod kontrolu, pretože paradentóza môže zavedenie implantátov skomplikovať. Ak by ste mali aktívnu paradentózu, infekcia by mohla ovplyvniť okolité tkanivá a implantát by sa nemusel správne uchytiť. Navyše, zápalové procesy môžu urýchliť resorpciu (stratu) kosti, čo znižuje dostupné množstvo kostného tkaniva pre implantát. Liečba paradentózy môže zahŕňať podávanie antibiotík, hĺbkové čistenie koreňov alebo chirurgickú regeneráciu kostného tkaniva.
O zavedení zubného implantátu teda môžete uvažovať až po úspešnom zvládnutí paradentózy a stabilizácii stavu ďasien. Úspech zákroku bude do veľkej miery závisieť od vašej starostlivosti o ďasná a ústnu dutinu. Ak bude správna, implantáty môžu u vás fungovať rovnako efektívne ako u pacientov bez paradentózy.
Áno, ak sa podarí paradentózu zastaviť (tzv. stabilizovať), zubné implantáty si môžete nechať zaviesť aj v prípade, že trpíte paradentózou (parodontitídou). Pred samotným zákrokom je však nevyhnutné toto ochorenie dôkladne liečiť a dostať ho pod kontrolu, pretože paradentóza môže zavedenie implantátov skomplikovať. Ak by ste mali aktívnu paradentózu, infekcia by mohla ovplyvniť okolité tkanivá a implantát by sa nemusel správne uchytiť. Navyše, zápalové procesy môžu urýchliť resorpciu (stratu) kosti, čo znižuje dostupné množstvo kostného tkaniva pre implantát. Liečba paradentózy môže zahŕňať podávanie antibiotík, hĺbkové čistenie koreňov alebo chirurgickú regeneráciu kostného tkaniva.
O zavedení zubného implantátu teda môžete uvažovať až po úspešnom zvládnutí paradentózy a stabilizácii stavu ďasien. Úspech zákroku bude do veľkej miery závisieť od vašej starostlivosti o ďasná a ústnu dutinu. Ak bude správna, implantáty môžu u vás fungovať rovnako efektívne ako u pacientov bez paradentózy.#8 Môžem absolvovať magnetickú rezonanciu a iné podobné vyšetrenia, ak mám zubné implantáty?Áno. Ak máte zubné implantáty, môžete podstúpiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Materiály na výrobu implantátov nie sú feromagnetické a nepredstavujú riziko pri vystavení magnetickému žiareniu. Bez problémov môžete tiež absolvovať aj rӧntgenologické aj CT vyšetrenia, tie sa dokonca bežne používajú aj na kontrolu správnosti polohy implantátu v kosti. Bez obáv môžete tiež prechádzať letiskovou kontrolou.
Áno. Ak máte zubné implantáty, môžete podstúpiť vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Materiály na výrobu implantátov nie sú feromagnetické a nepredstavujú riziko pri vystavení magnetickému žiareniu. Bez problémov môžete tiež absolvovať aj rӧntgenologické aj CT vyšetrenia, tie sa dokonca bežne používajú aj na kontrolu správnosti polohy implantátu v kosti. Bez obáv môžete tiež prechádzať letiskovou kontrolou.
#9 Ako dlho trvá hojenie po zavedení zubného implantátu?Hojenie po zavedení zubného implantátu trvá zvyčajne od 2 do 4 mesiacov a odvíja sa od viacerých faktorov, najmä od kvality kostného tkaniva a celkového zdravotného stavu pacienta. Implantát prechádza počas tohto obdobia procesom tzv. osseointegrácie, pri ktorom sa implantát spojí s kostným tkanivom. V niektorých prípadoch, najmä pri okamžitej implantácii, sa môže nasadiť dočasná korunka, keramická korunka sa nasadí až po ukončení hojenia a vhojení implantátu s kosťou.
Hojenie po zavedení zubného implantátu trvá zvyčajne od 2 do 4 mesiacov a odvíja sa od viacerých faktorov, najmä od kvality kostného tkaniva a celkového zdravotného stavu pacienta. Implantát prechádza počas tohto obdobia procesom tzv. osseointegrácie, pri ktorom sa implantát spojí s kostným tkanivom. V niektorých prípadoch, najmä pri okamžitej implantácii, sa môže nasadiť dočasná korunka, keramická korunka sa nasadí až po ukončení hojenia a vhojení implantátu s kosťou.
#10 Môžem krátko po zavedení implantátu cvičiť alebo venovať sa športu? Aby sa zabezpečilo správne hojenie a integrácia implantátu do čeľustnej kosti, po zavedení zubného implantátu je dôležité, aby ste sa vyhli náročnej fyzickej aktivite. Po operácii si doprajte dostatok odpočinku, aby sa organizmus mohol zregenerovať.
Po niekoľkých dňoch od zákroku môžete vykonávať bežné domáce činnosti a chodiť na prechádzky. Intenzívnemu cvičeniu a športu sa však vyhnite minimálne počas prvých dvoch týždňov po implantácii. Ak hojenie prebieha bez komplikácií, po dvoch týždňoch môžete pomaly úroveň fyzickej aktivity zvyšovať. Počúvajte svoje telo. Vyhýbajte sa aktivitám, ktoré vám spôsobujú bolesť alebo nepohodlie v oblasti implantátu.
Aby sa zabezpečilo správne hojenie a integrácia implantátu do čeľustnej kosti, po zavedení zubného implantátu je dôležité, aby ste sa vyhli náročnej fyzickej aktivite. Po operácii si doprajte dostatok odpočinku, aby sa organizmus mohol zregenerovať.
Po niekoľkých dňoch od zákroku môžete vykonávať bežné domáce činnosti a chodiť na prechádzky. Intenzívnemu cvičeniu a športu sa však vyhnite minimálne počas prvých dvoch týždňov po implantácii. Ak hojenie prebieha bez komplikácií, po dvoch týždňoch môžete pomaly úroveň fyzickej aktivity zvyšovať. Počúvajte svoje telo. Vyhýbajte sa aktivitám, ktoré vám spôsobujú bolesť alebo nepohodlie v oblasti implantátu.
V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky alebo máte záujem o podrobnejšiu osobnú konzultáciu, objednajte sa u nás online – prostredníctvom formuláru nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006. Veľmi radi zodpovieme všetky vaše otázky. Nezabudnite, sme architekti vášho nového úsmevu.