ZÁCHOVNÁ STOMATOLÓGIA

Záchovná stomatológia je kľúčovým odborom v zubnom lekárstve. Jej úlohou je udržať vaše vlastné zuby zdravé. Zaoberá sa nielen opravou už vzniknutých zubných kazov výplňami (tzv. plombami), odstránením zápalu alebo infekcie vo vnútri zuba (tzv. koreňovými výplňami), ale aj prevenciou v podobe pečatenia zubov u detí a podporou profesionálnej a domácej ústnej hygieny.

Záchovná stomatológia: Výplň

Pri poškodení zubu kazom, je cieľom ošetrenia kaz dokonale a bezbolestne odstrániť a nahradiť poškodené časti zubu výplňou. U nás zhotovujeme estetické biele fotokompozitné výplne z najmodernejších materiálov, za použitia mikroskopu, ktorý nám umožňuje kontrolu najmenších detailov a najpresnejšie ošetrenie. Použitím kvalitných materiálov, najmodernejších technológií a s modelárskym citom pre detail a napodobňovanie prírody vieme zhotoviť zubné výplne na nerozoznanie od Vašich zdravých zubov.

Záchovná stomatológia: Zubná korunka

Ak je potreba nahradiť väčšiu časť poškodeného zubu, alebo časť zubu zpevniť, zhotovujeme protetické náhrady typu polokorunky (inlay/onlay) alebo korunky. Spoločne so zubným laborantom ich dokážeme zhotoviť tak, že zub esteticky doplnia na nerozoznanie od pôvodného zubu. Zaistia navyše ochranu zvyšným zubným tkanivám. Takáto náhrada sa používa aj na dobudovanie a ochranu zubu po endodontickom ošetrení. Korunky ktoré sa u nás zhotovujú sú už výlučne celokeramické.

Záchovná stomatológia: Zubné fazety

Zubné fazety sú protetické náhrady, ktoré slúžia na estetickú úpravu tvaru, prípadných malých defektov alebo farby zubov, ktoré nie sú z väčšiej miery poškodené. Dobre naplánované zubné fazety sú veľmi estetickým a prirodzeným riešením opráv nedostatkov zubov, pri ktorých je potrebné často iba minimálne, dokonca nie je potrebné brúsenie zubov.V opačnom prípade, ak sú zuby z veľkej časti poškodené,  je vhodnejšie ako zubné fazety zhotoviť zubné korunky, ktoré okrem estetickej funkcie zaistia aj ochranu zvyšným zubným tkanivám.

Záchovná stomatológia: Ošetrenie koreňových kanálikov

Tzv. endodontické ošetrenie – je potrebné urobiť, keď v dôsledku rozsiahleho zubného kazu, alebo iným spôsobom nastalo poškodenie zubného nervu, ktorý sa nachádza vo vnútri zubu. Cieľom ošetrenia je poškodený nerv odstrániť a priestory, v ktorých sa nachádzal, tzv. koreňové kanáliky, vyčistiť a dôkladne zaplniť koreňovou výplňou. To všetko bezbolestne a za pomoci mikroskopu, ktorý nám umožňuje kontrolu najmenších detailov.

Aby ošetrený zub mohol ďalej plnohodnotne plniť svoju funkčnú a estetickú úlohu, po ošetrení koreňovej časti je často potrebné ho ešte zpevniť zubnou korunkou.

Naše výsledky ukazujú, že je takto možné dlhodobo zachrániť až 95% ošetrených zubov.

Často sa u nových pacientov stretávame s už zhotovenými – nedokonalými koreňovými výplňami, ktoré vedú k tvorbe zápalových ložísk. Aj v týchto prípadoch sa za pomoci mikroskopu snažíme koreňové kanáliky znovu preliečiť a zub zachrániť.

Ak máte zubný problém, potom je naša záchovná stomatológia presne to pravé pre vás, neváhajte nás kontaktovať, či už telefonicky, alebo emailom.