Koreňová liečba

Koreňová liečba

Koreňová liečba u nás prebieha bezbolestne a s pomocou mikroskopu vám vieme zachrániť, v prípade zápalu alebo infekcie zub, ktorý je pre vás drahocenný.

V prípade že sa neošetrený kaz dostal až do zubného nervu (drene) je potreba pristúpiť ku koreňovej liečbe (ošetreniu ko-reňových kanálikov). Ošetrenie je bezbolestné, a za pomoci mikroskopu veľmi presné a šetrné. Úspešnosť záchrany zubov je okolo 95%. 

Koreňová liečba v Bratislave

Ako to u nás prebieha?

1-2 návštevy (60-90min)

Zub a ošetrovanú oblasť dokonale znecitlivíme tak aby bolo celé ošetrenie pohodlné. Vyčistíme koreňové kanáliky od zápalu a prípadnej infekcie a dokonale zaplníme špeciálnou výplňou. Korunku takto ošetreného zuba v tej istej návšteve zrekonštruujeme alebo doporučíme zhotoviť celokeramickú korunku. Ak je infekcia koreňových kanálikov rozsiahlejšia – aplikujeme na jej potlačenie liečivú vložku ktorú uzavrieme provizórnou výplňou, aby zub nebol ani dočasne otvorený. Ošetrenie potom dokončíme v druhej návšteve za 1-2 týždňe. Znížime výšku zuba ktorý je teraz krehčí, aby sa pri hryzení nepoškodil.

Poučenie po zákroku: Niekoľko dní až týždňov po dokončení koreňovej liečby je okolo ošetrovaného zuba možná citlivosť až mierna bolestivosť, ktorá je normálna a  postupne by mala odoznieť.

Liečba koreňových kanálikov

Koreňová liečba je postup, ktorý je navrhnutý na zachovanie zuba, ktorého vnútorná časť obsahujúca zubný nerv, cievy a spojivové tkanivo (tzv. zubná pulpa) je vážne poškodená, zapálená alebo infikovaná.  Infekcia alebo poškodenie dužiny vzniká väčšinou v dôsledku hlbokého kazu, úrazu alebo iného poškodenia zuba. Zápal a infekcia vo vnútri zuba môže spôsobovať bolesti, stratu zuba, a šírenie infekcie ďalej do organizmu.

Postup koreňovej liečby sa zvyčajne začína miestnou anestéziou, vďaka čomu je zákrok bezbolestný. Zubný lekár vytvorí malý otvor vo vrchnej časti zuba, cez ktorý sa získa prístup, a infikovaný alebo poškodený ‘zubný nerv’ je odstránený a vnútorný priestor zuba je dôkladne vyčistený a vyplnený špeciálnym liečebným materiálom.

V závislosti od rozsahu poškodenia zuba je po absolvovaní koreňovej liečby potrebné umiestniť na zub korunku, na jeho zpevnenie a ochranu zubných štruktúr.

Koreňová liečba je liečebný postup, ktorý vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti zubného lekára, ako  aj moderné technické vybavenie – ideálne dentálny mikroskop, ktorý umožňuje lepšiu kontrolu a presnejšie prevedenie zákroku pod mnohonásobným zväčšením.

Koreňová liečba pomáha pacientom bezbolestne odstrániť bolesť, udržiavať svoje prirodzené zuby a zabrániť ďalším komplikáciám. Vďaka nej sa vyhneme extrakcii zuba s následnou potrebou jeho náhrady.

Je dôležité venovať adekvátnu starostlivosť o zub aj po úspešnej koreňovej liečbe. Pravidelné návštevy zubného lekára, správna ústna hygiena a dodržiavanie odporúčaní lekára sú kľúčové pre dlhodobý úspech a zachovanie vašich zdravých zubov.

Máte záujem
o túto službu?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.