10 poloprávd o neviditeľnom strojčeku Invisalign

10 poloprávd o neviditeľnom strojčeku Invisalign

12.5.2021
Neviditeľný strojček
Invisalign
Strojček na zuby
MUDr. Daniela Kafková

MUDr. Daniela Kafková

Ortodontistka

referencie
Neviditeľný strojček
Invisalign
Strojček na zuby
MUDr. Daniela Kafková
MUDr. Daniela Kafková Ortodontistka
referencie

V ambulancii čeľustnej ortopédie na dennej báze pracujeme so zubnými strojčekmi, s pacientmi a s mýtmi, ktoré si so sebou priniesli. Mnohí majú skreslenú predstavu o tom, čo ortodontická liečba je, ako sa realizuje, ako dlho trvá a koľko stojí. Nie je to až také prekvapivé, keďže internet je plný poloprávd, ale my v Kafka Dent máme radi fakty, preto ak uvažujete o liečbe zubným strojčekom a hľadáte pravdivé informácie, čítajte ďalej.

Neviditeľný strojček
Foto KD: Neviditeľný strojček Invisalign.

Liečba pomocou strojčeka na zuby sa odborne nazýva ortodontická liečba. Jej cieľom je zdravý a pekný úsmev, a to vďaka pohybu zubov v ústnej dutine. Na to, aby sme so zubami pohli, používame viacero metód a typov zubných strojčekov. Veľký boom v ortodontickej liečbe zaznamenáva neviditeľný strojček – Invisalign. Keďže sa o ňom s pacientmi rozprávame najviac, vyvrátime si 10 najčastejšie sa opakujúcich poloprávd o tomto type strojčeka.

1. Je neviditeľný

Neviditeľný strojček tvorí fólia, ktorá je priehľadná – “neviditeľná“. Ale na niektorých zuboch musia byť umiestnené aj attachmenty – drobné výstupky vo farbe zuba, ktoré pomáhajú k správnemu uchyteniu fólie, ako aj k správnemu pohybu zubov. Ak sú výstupky na predných zuboch, môže sa fólia, ktorú držia, pri určitom uhle pohľadu lesknúť inak, čo zapríčiní, že je vidieť. Stále ale platí, že neviditeľný strojček je menej viditeľný ako fixný aparát.

2. Je drahý

Pojem – drahý je relatívny a záleží od toho, čo kupujeme. Ortodontická liečba je náročná a vyžaduje si veľa vedomosti a skúseností od atestovaného lekára, nie je to výpredajový tovar. Cena neviditeľného strojčeka na zuby zahŕňa niekoľkomesačnú až viacročnú komplexnú ortodontickú liečbu. Jej súčasťou je virtuálny výsledok liečby, takže ešte pred jej začiatkom vidíme finálny úsmev. Šetrí nám čas, môžeme si ho kedykoľvek zložiť zo zubov, neobmedzuje nás pri dentálnej hygiene a keďže je jeho nosenie pohodlné, udržuje nám komfort. 

3. Nebolí

Primárnou úlohou strojčeka je posúvať zuby na ich “pravé“ miesto. Pohyb zubov dosiahneme konštantným a miernym tlakom. Bez neho by strojček nebol účinný. Takže aj pri nosení neviditeľného strojčeka cítime tlak. Nie je to však bolesť, ktorá by nám v noci nedovolila spať. Výhodou Invisalign strojčeka je to, že sa dá naprogramovať, a preto každá fólia tlačí rovnakou silou.

4. Vyberá sa pred každým jedlom

Konzumácia jedla nie je podmienená tým, že si musíme zložiť svoj neviditeľný strojček. Môžeme to urobiť, ak nám je nepríjemne jesť s fóliou na zuboch. Ak si ho nezložíme, tak žuvacie svalstvo a tlak, ktorý vytvárajú zuby, dosadia fólie lepšie na svoje miesto. Po ukončení konzumácie je potrebné fólie vybrať a opláchnuť pod tečúcou vodou, aby na nich nezostávali zvyšky jedla.

MUDr. Daniela Kafková
Foto KD: Pani doktorka Kafková pri 3D animácii zubov.

5. Vyrába ho počítač

Ak by sme mali vybrať najväčší a najčastejšie sa opakujúci mýtus o neviditeľnom strojčeku, bol by to tento! Vyrobiť fyzickú podobu strojčeka je z technického hľadiska veľmi jednoduché, tá skutočne náročná a pre pacientov neviditeľná práca sa odohráva predtým. Nerobí ju počítač, ale spočíva na pleciach čeľustného ortopéda a programátora. Hodiny sedia nad vizualizáciami, komunikujú spolu v angličtine a aj napriek tomu, že sa nikdy nevidia, musia byť maximálne zohratí. Len ak odvedú 100 percentnú prácu, bude neviditeľný strojček správne nastavený a splní svoju základnú funkciu – pohyb zubov. Každý neviditeľný strojček je jedinečný a jeho kvalita je priamoúmerná kvalitám a skúsenostiam lekára, ktorý ho pripravil. Ten istý lekár nás sprevádza celým procesom ortodontickej liečby, pravidelne kontroluje fólie strojčeka a v prípade, ak zistí nedostatky, včas ich odstráni.

Nakoľko sa neviditeľný strojček na zuby nastavuje v počítačovom programe, gro práce čeľustného ortopéda sa presunulo z ambulancie domov. Na dennej báze a do neskorých nočných hodín pripravujeme liečebné plány, pričom presne vieme, čo pri ktorom pacientovi budeme kontrolovať, o čom sme sa na konzultácií rozprávali a aké má pacient od liečby očakávania. U nás, ale aj v Českej republike, môže Invisalign strojček pripravovať iba zubný lekár s atestáciou z ortodoncie.

6. Je len pre dospelých

Neviditeľný strojček nemá vekové obmedzenia. Pri detských pacientoch s ním dosahujeme vynikajúce výsledky.

7. Nosí sa iba cez deň

Ideálny stav nosenia neviditeľného strojčeka je 22-hodín denne. Zvyšné dve hodiny sa rozložia v priebehu dňa na čas, kedy konzumujeme potravu a nechceme mať pri tom strojček v ústach a čas, kedy vykonávame dentálnu hygienu.

Čistenie Invisalign strojčeka
Foto KD: Pani doktorka Kafková ukazuje správnu techniku čistenia neviditeľného strojčeka Invisalign.

8. Kontroly sú každých 14 dní

Celá ortodontická liečba je dopredu naplánovaná a na všetky jej časti máme pripravené fólie, ktoré postupne pacientom odovzdávame na jednotlivých kontrolách. Po nalepení attachmentov – drobných výstupkov vo farbe zuba a odovzdaní prvých fólií, sa k nám pacienti vracajú každé 2-3 mesiace na kontrolu, či liečba neviditeľným strojčekom postupuje podľa plánu.

9. Hodí sa len na drobné úpravy zubov

Vďaka neodškriepiteľným vývojovým posunom dnes s radosťou môžeme konštatovať, že pomocou neviditeľného strojčeka dokážeme vyriešiť až 90% zubných defektov. Výsledky zaznamenávame aj pri pacientoch, ktorí musia následne absolvovať ortognatnú operáciu čeľuste – chirurgický posun hornej alebo aj dolnej čeľuste. Pri komplikovanej liečbe vieme Invisalign strojček kombinovať aj s ďalšími ortodontickými pomôckami, napríklad s kotevným mini-implantátom.

10. Skracuje dobu liečby

Dĺžka ortodontickej liečby je vždy individuálna. Vďaka tomu, že fólie neviditeľného strojčeka nosíme naraz, výsledky sú veľmi rýchlo viditeľné na oboch zuboradiach. Aj napriek tomu však musíme konštatovať, že celková doba liečby Invisalign strojčekom je podobná s dobou liečby pomocou fixného aparátu.

Veríme, že sme úspešne zbúrali tie najväčšie a najčastejšie sa opakujúce mýty o neviditeľnom strojčeku. Ak ste zvedaví, či je drahý, môžete si to prečítať v našom článku Pravda o cene neviditeľného strojčeka. Je Invisalign naozaj drahý? Ďalšie informácie nájdete aj na podstránke STROJČEKY. Ak vás Invisalign strojček zaujal, objednajte sa na konzultáciu online – prostredníctvom formulára nižšie alebo telefonicky na čísle +421 949 399 006.

S radosťou sa postaráme o váš dokonalý úsmev.

Máte záujem
sa objednať?

Zostaňme
v kontakte

Ak potrebujete poradiť, alebo sa objednať, napíšte nám správu a my sa Vám ozveme.